ÇİFT Sim Kart Nasıl Kullanılır?

24 Haziran 2022

ÇİFT Sim Kart Nasıl Kullanılır?

Çift sim kart nasıl kullanılır sorusunu günümüzde birden çok cevabı olan bir sorudur.

Sim Kart Nedir?

Sim kart, herhangi bir GSM cep telefonuna takılarak aktive edilen ve bu sayede cep telefonunun mobil ağa bağlanabilmesini sağlayan bir karttır. Sim kart olmayan GSM cep telefonlarından arama yapılamaz, mesaj atılamaz ve internete bağlanılamaz.

Sim kartlar, üzerinde bir yonga bulunduran küçük kartlardır ve telefon numarası, güvenlik bilgisi, ödeme bilgisi gibi tüm kritik bilgileri üzerinde bulundurur. Bunun yanı sıra mobil ağa bağlanmak için ihtiyaç duyulan oturum açma bilgilerini de içerir. İçerdiği bu bilgiler kapsamında operatör tarafından telefonu kimin kullandığı bilgisine ulaşılır. Sim kartlar telefon rehberi ve SMS mesajları gibi verileri de saklayabilirler. Üyelik bilgilerini de üzerinde taşıyan Sim kartlar telefon değiştirirken oldukça pratiktir. Sim kart farklı bir GSM cep telefonuna takılarak hemen kullanılabilir.

Bazı GSM cep telefonlarında iki adet sim kartı girişi bulunur. Bu telefonlara Çift (Dual) Sim cihazı denir.

ÇİFT Sim Kart Nasıl Kullanılır?

Günümüzde tüketiciye sunulan çift sim cihazları kendi içinde birkaç kategoriye ayrılmaktadır. Bu nedenle Çift Sim Kart Nasıl Kullanılır başlığını birkaç kategoride inceleyebiliriz.

Çift hatlı Dual Sim Telefonlar: İlk çıkan Çift Sim cihazlarından olan bu telefonlarda arama yapmak, mesaj atmak ve internete bağlanmak için iki sim kartından birini seçmek gerekmektedir. Bir kart seçildiğinde ise diğer kart kapsama alanı dışında kalmaktadır.

Çift hatlı Full Active Dual Sim Telefonlar: Gelişen teknolojiyle çift sim cihazlarda iki GSM anteni kullanılmaya başlandı. Bu tip çift hatlı telefonlarda aynı anda her iki sim kartla da görüşme yapılmaktadır. Yani bir hat üzerinden arama yapıldığında diğer hattan arayan birinin arama sesi arka planda duyulur.

Çift hatlı Active Dual Sim Telefonlar: En çok satan model olan bu telefonlarda ise tek GSM anteni kullanılır. İki hat da aynı anda bekleme modunda durabilir fakat aynı anda sadece biriyle görüşme yapılabilir. Görüşme sırasında diğer hattan arandığında hat karşı tarafa kapalı görünmez. Tarife üzerinden yönlendirme ücreti ile faturalandırılarak kullanılabilir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...