Çiğ Olarak Yenilmemesi Gereken Sebzeler

11 Eylül 2020

Bir çoğumuz zaman zaman çiğ sebzeleri tüketiyoruz. Tüketilen çiğ sebzelerin bir çok hastalığa yol açtığını unutmamalıyız. Size anlatacağımız bilgiler ile hangilerin zararlı olduğunu birlikte inceleyelim.

Brokoli

Brokoli ne kadar faydalı bir sebze olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat çiğ tüketilmemesi gereken bir sebzedir. Bunun yanında karnabahar , brüksel lahanası, ve brokoli çoğu kişi tarafından çiğ olarak yeniliyor.

Brokoli içinde rafinoz adında madde bulunur. Rafinoz vücutta sindirilemediği için şişkinliğe neden olur. Sindirilemeyen rafinoz kalın bağırsakta parçalanır ve mide de şişkin oluşturur. Brokoliyi çiğ yerine haşlayarak yemeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

Patlıcan

Belki çok şaşıracaksınız ama gerçek! Patlıcan çiğ tüketildiğinde kişilerde, ishal, kusma, karın ağrısı, ve mide bulantısına neden olur. Patlıcan içinde solanin adında bir bileşen bulunmaktadır. Solanin, Kalsiyum emilimini azaltıyor ve buda kişide sindirim sisteminde rahatsızlığa neden olur. Bu rahatsızlıkları yaşamak istemiyorsanız patlıcanı pişirerek yemeniz sizin için faydalı olacaktır.

Ravent

Raventin çiğ olarak yenildiğinde zehirlenmeye sebep olduğunu biliyormusunuz? Evet çiğ olarak yenilen ravent'e kişiyi zehirleyebiliyor.

Raventenin zehirleyen kısmı yapraklarıdır. Yapraklarında toksit bulunan ravent kişide zehirlenmeye yol açıyor. Diğer kısımlarında sorun olmayan raventeyi rahatlıkla tüketebilirsiniz. Oldukça lezettli olan ravente besin değeri çok yüksektir.

Patates

Bütün sebzeler zehirli değil tabi ki. Olgunlaşmayan patates , güneş ışınlarına çok fazla maruz kaldığı için içerisinde solanin miktarı yüksek olur buda patlıcanda olduğu gibi zehirlemeye yol açacaktır.

Özellikle yeşile dönen patatesler yemeniz oldukça tehlikelidir. Yeşile dönen patates kişide kusma, baş ağrısı, ishal olmanıza neden olur. En kötüsü sinir sisteminizin felç olmasına sebep olabiliyor.

Kırmızı Barbunya

Çiğ olan barbunya lezzet olarak kötü olduğu kadar, kişilerde kusma, baş ağrısı, mide fesadı geçirebilirsiniz.

İçerisinde lektin bulunan kırmızı barbunya, zehirlemeye neden oluyor. Eğer yapabilirseniz pişirmeden önce, 5 saat suda bekletmeniz faydalı olacaktır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...