Çıkmayan Lekelere Ne Yapabilirsiniz?

8 Ocak 2022

Çıkmayan Lekelere Ne Yapabilirsiniz?

Çıkmayan lekeler temizliğin her noktasında karşılaşılabilir bir durumdur. Kıyafetler, örtüler, duvarlar, zeminler, halı ve koltuklar gibi her yerde çıkmayan zorlu lekeler olabilir. Lekeler için kimyasal leke sökücüler sıkça tercih edilir. Leke sökücülerin etkisi vardır ancak her alanda kullanılamaz ve istenilen etkileri vermeyebilir. Koyu renkli kıyafetlerde, koltuk ve halılarda leke sökücü kullanımı beyazlamaya neden olabilir. Vişne suyu, nar suyu, çikolata ve yağ lekeleri en zor lekelerdir ve doğru temizlenmediğinde daha kalıcı olup yayılma yapabilir. Beyaz çamaşırların lekelerinin çıkarılmasında çamaşır suyu gibi maddeler kullanılır ama bu sağlık için çok zararlıdır ve çamaşırların ömrünü kısaltır. Her leke için farklı yöntemler kullanılmalıdır ve ağır kimyasallardan gerektiğince uzak durulmalıdır.

Çıkmayan Lekeler İçin Neler Kullanılır?

Geçmiş zamanlardan bugüne çıkmayan lekelerin temizliği için birçok yöntem denenmiştir. Özellikle ağır işte çalışan kişilerin kıyafetlerinde, çocuklu evlerin eşyalarında ve çocuk kıyafetlerinde zorlu lekeler olasıdır. Zorlu lekelerin hem kolay çıkması hem de sağlıklı temizlenmesi istenir. Yün halılar ve yataklarda oluşan lekelerde ise en sık karşılaşılan durum sildikçe lekenin halk arasında söylemiyle geri kusmasıdır. Tüm bu durumların önüne geçebilmek için çıkmayan zorlu leke temizliklerinde şu yöntemler kullanılabilir;

  • Çıkmayan kıyafet lekeleri için beyaz sirke kullanılabilir. Beyaz sirke 1/4 ılık suyla karıştırılarak leke üzerine uygulanır ve 25 dakika kadar bekletildikten sonra makinaya atılabilir.
  • Yağ lekelerinde, leke üzerine bir miktar tuz döküp ovalamak oldukça etkilidir.
  • Meyve lekeleri için limon suyu en etkili yöntemdir. Limon suyunu leke üzerine döküp ovalayarak yıkamak lekeleri hızlıca yok eder.
  • Yatak, baza, koltuk ve halı temizliğinde beyaz sabun temizliği en iyi sonuçları verir.
  • Çay ve kahve lekelerinde kullanılabilecek en iyi yöntem ise sade maden suyu ile temizlenmesidir.
  • Halı ve perde lekelerinde bulaşık deterjanı ile silmek, bulaşık makinası parlatıcısı ile silmek ya da bulaşık tableti ile perdeleri çamaşır makinasında yıkamak harika sonuçlar verir.

Çıkmayan lekeler doğal malzemeler ve püf noktalar sayesinde kolayca çıkabilir hale gelmiştir. Her leke ayrıdır ve leke temizliği olacak alan ya da kumaş temizlik için önemlidir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...