Cilt bakım serumu nedir? 

26 Şubat 2022

Cilt bakım serumu nedir? 

 

Cilt bakım serumları içerik olarak yüksek oranlarda güçlü etken maddeler bulunduran ve bu maddeleri cildin içine taşımak üzere konumlanan; sıvı formlardaki yoğun ve kolay emilebilen cilt bakım ürünleridir. Serumlar cildin temizlenmesinden sonra, diğer cilt bakım ürünlerinin kullanımından önce cilde uygulanmalıdır. Serumlar genellikle cilt kızarıklığı, kırışıklık vb. gibi özel olarak bir cilt probleminin kozmetik çözümünde kullanılan ürünlerdir. Örneğin cilt kızarıklığı, kırışıklık vb. gibi. Serumlar dermo-kozmetik olabileceği gibi tamamen kozmetik ürünler de olabilirler. 

 

Cilt bakım serumları nasıl kullanılmalıdır? 

Cildinize uygun olduğunu düşünerek aldığınız serumun en doğru kullanımı serumun üzerinde yazan uygulama şeklidir, fakat cilt bakım serumları çoğunlukla günde 1 veya 2 kez kullanılır. Kullanım süreniz ve sıklığınız cilt bakım serumunuzun niteliğine, içeriğine ve yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir.

Cilt bakım serumlarının çoğu su bazlı ürünlerdir, bu ürünler içerdikleri küçük moleküllü etken maddeler ile serumdan sonra cilde uygulanacak olan diğer bakım ürünlerinin de etkisini arttırmaktadırlar. Su bazlı cilt bakım serumlarının haricinde yağ bazlı cilt bakım serumları da bulunmaktadır; cilt bakım serumları içlerinde bir çok farklı etken bulundurabilirler. Genellikle cilt bakım serumlarının içerisinde en sık kullanılan etkin maddeler hyaluronik asit, c vitamini, retinol, e vitamini, kollajen olarak sıralanabilir. Bir çok üründe bu etken maddelerin haricinde çeşitli bitki yağları, bitki özleri, ekstreler ve kokulu özler de bulunmaktadır. 

 

Serumlar ile diğer cilt ürünlerinin arasındaki farklar nelerdir? 

Cilt bakım serumlarının popülerleşmesiyle diğer ürünlerde “serum” başlığı altında satılmaya başlamış olsalar da serumlar diğer cilt ürünlerinden farklı içerik ve kullanıma sahip ürünlerdir. Özellikle son dönemlerde cilt yağları da serum olarak satılıp kullanılsa da aralarında bir çok fark bulunmaktadır. Bu farkların en büyüğü yağ bazlı ürünlerin su bazlı kremlerin altına uygulanamaz olmasıdır, yani serumlar kendilerinden sonra uygulanacak olan ürüne hazırlık yapıp bariyer oluşturarak etkisini arttırırken cilt bakım yağları öncesinde kullanılamaz. Cilt bakım yağlarını günlük bakım rutininize eklemek istiyorsanız kullanacağınız tüm ürünlerin birbiriyle ve cildinizle uyumlu olduğundan emin olmalı, aynı zamanda da rutindeki sırayı düzgün halde gerçekleştirmeye dikkat etmelisiniz. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...