Cilt Bakımı Günün Hangi Saatlerinde Yapılmalıdır?

3 Eylül 2021

Cilt Bakımı Günün Hangi Saatlerinde Yapılmalıdır?

Gün içerisinde cildimiz güneş ışınlarına, kire, yağa ve birçok zararlı maddeye maruz kalır ve nemini kaybeder. Cildimizin temizliği ve nemini koruyabilmek için mutlaka bir cilt bakımı rutinine sahip olmak gerekmektedir. Bu cilt bakımı rutininde muhakkak bir güneş kremi, ılık su ve sabun veya yüz temizleme köpüğü, nemlendirici bir krem olmalıdır. Kimi insanlar cilt bakımlarını sabah tercih ederken kimileri ise gece tercih etmekte ve bir kesim ise günde iki kez yaptığını iddia ediyor. Fakat cilt için cilt bakımını ne zaman yapmak daha doğru?

İnsan cildi kendini akşam uyku vakitlerinde yani on ile on iki arasında onarıyor ve yeniliyor. Bu nedenle cilt bakımı rutinini gece yapmak, sizlere ertesi gün onarılmış, yeni, ferah ve taze bir cilt sunuyor. Uyku öncesinde, cildinizi makyajdan ve kirden arındırmanız ve nemlendirmeniz de  ayrıca büyük bir önem taşıyor. Aksi takdirde kendini temiz bir şekilde yenileyemeyen cilt; akne, siyah nokta ve büyük gözenekler gibi sorunlarla karşılaşıyor.

Gece Cilt Bakımı Rutininiz Nasıl Olmalı?

Öncelikle, ertesi gün yeni bir cilde kavuşabilmek için uyumadan önce cildinizin tertemiz olması gerekmekte. Makyajınız var ise ilk adımınız makyaj temizleme suyu ve bir pamuk yardımıyla makyajınızı olabildiğince çıkarmak. Sonrasında ise bir tonik kullanarak cilt tonunuzu eşitleyebilir, gözeneklerinizi küçültebilir ve cildinizi ferahlatabilirsiniz. Cildinize uygun bir toniği seçmenizde fayda var ama eğer bir tonik almak istemiyorsanız gül suyu harika bir tonik işlevi görüyor. Bir sonraki adım, serum! Serum, cildinizi daha pürüzsüz, aydınlık ve eşit tonlarda gözükmesini sağlamakla kalmıyor aynı zamanda oldukça yüksek bir nemlendirme etkisine de sahip. İçerisindeki çeşitli yağlar ile cildinizin ihtiyacı olan vitaminleri de sağlıyor ve sizlere güzel kokularla bir uyku fırsatı yaratıyor. Rutininize haftada birkaç kez maske ve peelingi ekleyerek, cildinizi onarabilir ve istenmeyen akne, siyah nokta ve gözeneklerden kurtulabilirsiniz. Cildimiz yaşlandıkça elastikliğini kaybetmektedir bu yüzden bir göz kremi kullanmak, göz çevrenizdeki kırışıklığı geciktirir ve göz çevrenize ihtiyacı olan bakımı uygular. Son olarak bir nemlendirici kullanarak, temiz ve arınmış cildinize gereken nemini sağlayabilir ve rutininizi bitirebilirsiniz. Cilt bakımı rutininizi gece yaptığınızda; gün içerisindeki tüm kir ve yağdan arınmış olacak, cildinize gereken bakımı sağlayacak ve ertesi sabah tertemiz ve ferah bir cilt ile güne başlayacaksınız. Cildiniz, sizin de yaptığınız bakım ile sabaha kadar kendini onarıp yenileyecek ve sizlere yepyeni bir cilt sunacak.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Tarihte Moğolların Bağdat’ı Yakıp Yıkması Nelere Mal Oldu?

2 Temmuz 2021

 Bağdat kuşatması, Büyük Moğol Hükümdarı Mengü Han’ın emri doğrultusunda Hülagü...

MISIR EKMEĞİ TARİFİ

28 Haziran 2023

Mısır ekmeği, Amerika kökenli bir ekmek türüdür ve mısır unu kullanılarak yapılmaktadır....

TRANS YAĞININ ZARARLARI

25 Ağustos 2023

Trans yağlar, birçok işlenmiş gıda ürününde bulunan ve sağlık açısından olumsuz etkiler...

Vücut Direncini Arttıracak Bitkiler Nelerdir?

23 Şubat 2022

Vücut Direncini Arttıracak Bitkiler Nelerdir?Vücudumuzun direnci bazen düşmekte hastalıkla...