Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar  

24 Şubat 2022

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar  

Cildimiz en büyük ve en değerli organımızdır. Yaşı ilerledikçe aldığı yaralardan kurtulmak daha da zorlaşır. Cildinizi yaşlandırmanın ve zarafetle rötuşlamanın en büyük hilesi, doğru cilt bakımı rutinine sahip olmaktır. Doğru cilt bakımı; cilt yapınıza tam olarak uygun ve temiz içeriğe sahip ürünlerin düzenli kullanımı olarak tanımlanabilir. Öte yandan cilt bakımı konusunda çok bilinen bir yanılgıdan haberdar olmak, olası sorunları önlemenin en sağlıklı adımıdır. Bu yazımızda sizler için cilt bakımında doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi vereceğiz. Cilt bakımı için en doğru seçim; uzman desteği alarak cilt tipinizi tanımak ve en uygun cilt bakım ürünlerini kullanmaktır. Cildiniz için evde yapacağınız temizlik ve bakım rutininin yanı sıra yılda en az bir kez profesyonel temizlik ve bakım rutini de yaptırmalısınız. Sağlıklı cilt her yaşta genç, canlı ve sıkı görünür!  

Su İle Cilt Temizlemek Yeterlidir  

Su, temizliğin en önemli parçasıdır, ancak yeterli değildir. Yüzünüzü suyla yıkayabilirsiniz. Sorun, cildinizin pH'ının 5.5 olmasıdır. Bu oran, yaşadığınız bölgeye ve kullandığınız su sertliğine bağlı olarak, 9.5’e kadar çıkabilmektedir. Cilt temizliğinde su ile birlikte tonik kullanmak da cilt bakımında gereklidir. Tonik cildin asit seviyesini normale döndürerek, dengeyi sağlamaktadır.  

Çocuk Ürünleri Cilt İçin Uygundur  

Cilt bakımında doğru bilinen yanlışlar arasında çocuk ürünlerinin cildin her gölgesinde kullanılabileceği anlayışı vardır. Yetişkin cildinin pH'ı, çocukların ve bebeklerinkinden farklıdır. Bu nedenle bebeklere ve çocuklara yönelik ürünler yetişkinler için uygun değildir. Bir yetişkinde üst  epidermisin pH değeri 5.5'tir. Ancak bebek cildinin asidik mantosu henüz oluşmadığı için pH değeri nötrdür.  

Göz Ve Yüz Temizleme Ürünü Aynı Olmalıdır  

Çok hassas ciltlere uygun ürünlerde aynı ürün her iki bölgede de kullanılabilir. Çoğumuz bakıma zaman ayırmakta zorlandığımız için aynı  ürünle gözlerimizi ve yüzümüzü temizlemek isteriz. Göz çevresinin en hassas bölgelerden biri olduğunu ve yaşlanmanın ilk belirtilerinin burada başladığını unutmamalısınız. Cilt bakımında ürünlerin cilt tipine uygun olarak seçilmeli ve hassas olan bölgeler için ayrı ürün kullanılmalıdır.    
 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...