Cilt Bakımında Kullanılabilecek En Etkili Doğal Yöntemler Nelerdir?

14 Ocak 2022

Cilt Bakımında Kullanılabilecek En Etkili Doğal Yöntemler Nelerdir?

Cilt bakımı hayatımız için önemli bir yere sahiptir. Çünkü dış görünüşümüzün iyi olması cildimizin iyi olması ile başlar. Cilt bakımı için pek çok kozmetik ürün bulunmaktadır. Ancak bu ürünleri kullanmadan da cildimizi doğal yöntemlerle iyileştirmek mümkündür.  Bitkisel yağlar bu konuda birebirdir. 

Sarı Kantaron Yağı

Hemen her yerden ulaşımı kolay olan ve evlerde de üretimi bir o kadar kolay olan sarı kantaron bunlardan ilkidir. Kantaron yağı hücre yenilenmesini sağladığı gibi ciltte oluşan yaraların da hızlı iyileşmesini sağlayarak cilde parlaklık kazandırır. Ancak dışarıya çıkacaksanız bu yağı yüzünüze sürmemenizi öneririz. Çünkü güneş ile temas halinde ciltte lekelenme yapması mümkündür. Bu yüzden sarı kantaronu gece kullanmanızı tavsiye ederiz.

Acı Elma (Ada Çayı Yağı)

Ege bölgesinde acı elma olarak da bilinen ada çayını faydaları saymakla bitmez. Acı elma yağı uçucu bir yağdır. Yaraların iyileşmesinde önemli etkiye sahiptir. Yaraların üstüne dıştan uygulanmalıdır ve bu uygulama sonucunda iyileşmeyi hızlandırır. Cildin daha parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Ayrıca cilt çatlaklarını da iyileştirmek içim kullanılır.

Çilek Yağı

Uçucu y ağlardan bir diğeri ise çilek yağıdır. Çilek yağı gerek kokusu gerekse cilde olan etkisi ile çokça güzel bir yağdır. Çilek yağı cildin kendine has elastikiyetini korur. Sivilce oluşumunu önler ve akneleri yok eder. Selülit, çatlak, egzama, güneş yanığı, yara izi,  ve yanık tedavisinde de kullanılır. Cilt hücrelerini yenileyerek yaşlanmayı önler, kırışıklıkları engeller. Ayrıca çilek yağı dudakları da korur. Dudakların çatlak ve kurumasına birebir faydalıdır. Aynı zamanda saç ve ayak içinde faydalıdır. Saç dökülmesi ve kepek önleyicidir. Ayak topuklarında da oluşan çatlakları giderir.

Eşek Sütü Sabunu

Yağlardan sonra yüz temizleme ve faydalı olan bir sabunla devam edecek olursak bu şüphesiz eşek sütü sabunudur. Eşek sütü sabununun faydaları pek çoktur ancak biz cilde faydalarından bahsedeceğiz. Öncelikle cilt nem oranını dengeler. Doğal bir peeling etkisi yaratır, böylece ölü deri temizlenir. Hücreleri yeniler ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.  Gözenekleri havalandırır. Yaşlanma etkileri gecikmiş olur böylelikle ve cildin daha genç görünmesini sağlar. Cilt kararmalarını ve lekelerini önler cildi ışıldatır.  Sivilce, akne ve siyah nokta oluşumunu engeller olanları da yok eder.  Ayrıca eşek sütü sabununu düzenli olarak kullandığınızda cildi beyazlatma etkisine sahiptir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?

16 Nisan 2022

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?Alternatif tıp için oldukça önemli olan bitk...

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

3 Nisan 2022

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?Papatya çayı hem kokusu ile hem de yatıştırıcı etk...

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine Etkileri

9 Mart 2022

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine EtkileriZerdeçal içeriğinde bulunan pek çok yararlı ...

Gül Suyu Nedir?

4 Mart 2022

Gül Suyu Nedir?Gül Suyu, birçok insanın sevdiğine özel günlerde hediye ettiği gül çiç...