Coca Cola Efsanesi Nasıl Ortaya Çıktığını Biliyor musunuz?

10 Şubat 2021

Yıllar önce 1886 senesinde Georgia Atlanta'da bulunan eczacı Dr. John S. Pemberton, bir kabın içinde karamela renginde bir içecek üretti. Doktorun muhasebecisi ise bu içeceği içtikten sonra adını: Coca Cola koydu.

Dr. Pemberton Atlanta'nın en büyük eczanesinde hazırladığı şurubu buz gibi bir su ile karıştırıp bir bardak hazırladı ve bir tanede soda ekleyerek karıştırdı. O gün orda olan herkes sodalı olanı içti. Artık bir efsane ortaya çıkmıştı.

Bir çok alkolsüz içecekler gibi Coca Cola da satışlarının ilk açılışını, ilaç ve şeker satışını birleştiren dükkan ve büfelerde yapmaya başladı. Yıl 1887 senesi artık Amerika'nın büyük şehirlerinde satışa sunulmaya başlamıştı. Yüzyılın ilk senelerinde Coca Cola '' mağazalarda, tren istasyonlarında, tiyatrolarda ve lobilerde yerini almaya başlamıştı.

Atlantalı olan ilaç toptancısı Asa C. Candler bu yeni içeceğin popülerliğini ile keşfedenlerden olmuştur. Pemberton 1888 senesinde öldü. Ölümünden sonra Coca Cola'nın bütün haklarını ve sır gibi sakladığı formülünü 2 bin 300 dolara Candler satın almıştır. Candler ise su ve doğal ürünler ile hazırlanan karışımı dünyanın en büyük sırrı olarak bugüne kadar 7X adı ile bilinerek gelmiştir. İşte bu Coca Cola'nın formülü. Diğer yandan popülerliği artan Coca Cola'nın bir sorun ile karşı karşıya gelmişti. Şişede satışa sunulan bu içecek, alkolsüz içeceklerden ayırt edilemediği için taklitleri çıkıyor ve satışını etkiliyordu. Bu nedenle şişesinin daha farklı olmasına karar vermişlerdi.

Kırıldığında, dokunulduğunda ve karanlıkta da kaldığında şişenin hiç bir şekilde özelliğini kaybetmeyecek bir tasarım oluşturmaya karar vermişlerdi. Yıl 1915 Root Cam Şirketi yeni bir şişe ortaya çıkardı. Böylece bu şişe diğerlerine göre en iyi tasarım olarak seçildi.

O senede Candler ailesi Coca Cola şirketini Ernest Woodruff başkanlığı olan bir vakıfa satmıştır. Böylece şirket 25 milyon dolara çıkartıldı. Bu satış bugüne kadar yapılan en büyük satış işlemiydi. Coca Cola savaş yılları sonrasında da tüm dünyayı etkisi altına almaya devam etmişti. Jet uçuşlar tüm mesafeleri kısaltmış, televizyon dünyanın bir çok yerinde yerini almaya başlamıştı ve uydular ise iletişimi mümkün hale getirmişti. 1950 senesinde Coca Cola artık Times dergisinin kapağında yer almıştı. Times derginin başlığı ise 'Dünya ve Dostu'ydu diye olmuştu. Coca Cola arık tüm dünyadaydı.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...