Çocuklar için En Uygun Dövüş Sporu Hangisidir?

20 Nisan 2022

Çocuklar için En Uygun Dövüş Sporu Hangisidir?

Spor bir insanın hayatında olmazsa olmaz haline getirmesi gereken en temel alışkanlıkların başında gelmektedir. Spor alışkanlığı ebeveynler tarafından henüz çocukluk döneminde çocuğa kazandırılması sağlanmalıdır. Her çocuğun kendine özgü bazı davranış biçimleri vardır bu durum çocuğu gözetilerek tespit edilebilir. Eğer çocuğunuzun eğilimi dövüş sporlarına yatkınsa ve onun için hangi dövüş sporu daha uygun işte bu yazıda bunu saptamaya çalışacağız.

Çocuğunuzla dövüş sporlarına göz atın

Öncelikle yapmanız gereken şey ailenizdeki spor örüntüsünü doğru bir şekilde analiz etmek olmalıdır. Genellikle ailesinde daha önce sporla ilgilenen insanlar aynı spor dalında başarı göstermeye eğilimli olacaktır. Ailenizde dövüş sporlarıyla ilgilenen birisi varsa çocuğunuzu bu kişilerle görüştürebilirsiniz. Bunun yanı sıra yalnızca tek bir spor dalı için değil dövüş sporu içindeki farklı branşlar hakkında da video ve görselleri çocuğunuz ile birlikte inceleyebilirsiniz.

Çocuğunuzla birlikte video ve görsel taramasında bulunabileceğiniz gibi onunla gerçek müsabakalar izleyip dövüş sporlarını özel hale getirin. Bu durum sporu kalıcı bir şekilde hayatına katması için de son derece önemli olacaktır.

Çocuğunuz için bir vücut analizi gerçekleştirin

Her çocuk kendi içinde özeldir. Bu sebeple çocuğunuzu gözlemlemelisiniz. Kolları ya da bacakları gibi dövüş sporunda önemli olan organlarından hangisinde daha hızlı ve kullanırken rahat ediyor çözümlemeye çalışın. Kol ve bacak koordinasyonu ileri derecede iyiyse Kick Boks'a yönelebilecekken, kol kısmındaki çevikliğini Boks ile değerlendirebilirsiniz.

Dövüş sporunun temelinde derin felsefeler yatan bir spor branşı olduğunu unutmadan hareket edin. Bazı çocukların sporu benimsemesi için spor branşının hikayesine de ihtiyaç duyar. Bu gibi durumlarda çocuğunuzu uzak doğu dövüş sporları ile tanıştırabilirsiniz.

Zaman içerisinde farklı dövüş sporlarına geçmesini sağlayın

Çocuklar için en uygun dövüş sporunun hangisi olacağını bulmak çocuğunuzu tanımaktan geçse de belirli yaş aralıklarında bazı dövüş sporlarına başlamak uygun olabilecekken bazı dövüş sporları daha ileri ki yaşlarda geçilebilecek konumda olabilmektedir. Örneğin karate, her yaştan çocuğun farklı kilo ve yaş aralıklarında bazı sınıflar yapılarak öğretilmeye başlanır, boks'ta aynı şekilde olsa da karate kol-gövde-bacak ve göz ile birlikte çalıştırılarak yapılmaktadır. Bu sebeple çocuğunuzu başlangıç olarak karate gibi dövüş sporuna gönderebilir birkaç yılın ardından ise muay tai gibi daha sert bir dövüş sporu ile tanışmasını sağlayabilirsiniz.

Bir dövüş sporunda uzmanlaşması için uzun yıllar emek vermesi gerekir. Bu emek de yalnızca kendini bulabileceği dövüş sporundaki kendi branşını bularak gerçekleşir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...