Çocuklar İçin Yapılan Aşılar Ne Kadar Koruyucu?  

1 Mart 2022

Çocuklar İçin Yapılan Aşılar Ne Kadar Koruyucu?  

Aşılama insanları bağışıklık kazandırarak hastalıklardan korumaktır. Bağışıklık sistemini uyarmak için mikroorganizmaların tamamı veya bir kısmı vücuda verilir. Vücudumuzda bu faktörlere yanıt olarak hafıza hücreleri oluşturulur. Aşılı bir kişi bakteri veya virüsle yıllar sonra karşılaştığında, vücutta antikor dediğimiz hücreler oluşur ve mikroplar hastalığa neden olmadan önce yok edilir. Difteri, tetanoz, sarı humma, Haemophilus influenzae, B tipinin neden olduğu hastalıklar, çocuk felci, kızamık, kabakulak ve kızamıkçık yaygın aşı kullanımının ardından dünyanın en azından bazı bölgelerinde kontrol altına alınmıştır. Çiçek hastalığı tüm dünyada ortadan kaldırıldı.  

Çocuklar Neden Aşı Olmalıdır?  

İnkar edilemez gerçek şu ki aşılar bulaşıcı hastalıklara karşı en etkili korumadır. Difteri, boğmaca, çocuk felci, kızamık, tetanoz ve tüberküloz aşılarının yaygın kullanımı, genişletilmiş aşılama programları sayesinde milyonlarca ölümün önüne geçmiştir. Bugün aşıyla korunabilen hastalıklardan ölen çocuk sayısı, ekonomik imkansızlık nedeniyle her yıl 2,5 milyonu buluyor. Aşılardan elde edilecek önemli faydalara rağmen, bazı çevreler uzun yıllar aşı kavramına şüpheyle baktılar ve aşılara karşı kampanyalar yürüttüler. 

Sağlık Bakanlığı Aşı Takvimi  

Hepatit B aşısı: Doğumda, 1. ve 6. ayda 3 doz yapılır. Anne hepatit B virüsü taşıyıcısı ise bebeğe hepatit B aşısı ve immun globulin yapılmalıdır.  
Tüberküloz aşısı (BCG): Bu aşı, hastalığın sıklığını azaltır ve tüberküloz menenjit gibi ağır formların oluşmasını engeller. Aşıdan sonra 3 gün duş alınmamalıdır.  
DaPtIPAHib Aşısı: Difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci ve Haemophilus influenzaya karşı bağışıklık sağlar. Çocuk felci aşısı  2, 6 ve 18 ayda hem enjeksiyon yoluyla hem de 6 ve 18 ayda ağızdan verilir. Haemophilus influenzae bakterileri çocuklarda menenjit, epiglottit, pnömoni ve kemik enfeksiyonları gibi ciddi hastalıklara neden olabilir.  
Pnömokok aşısı: Menenjit, pnömoni ve Streptocococus pneumoniae ile ilişkili  orta kulak iltihabı gibi ciddi hastalıklara karşı koruyan bir aşıdır.  
MMR aşısı: kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşısı. 1 yaşında ve ilkokul 1. sınıfta uygulanır.  
DaPTIPA Aşısı: Difteri, boğmaca, tetanos ve çocuk felcine karşı korunmak için ilkokulun ilk yılında verilir.  

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...