Çocuklar Neden Yalan Söyler?

28 Ocak 2022

Çocuklar Neden Yalan Söyler?

Yalan çağımızın en büyük problemlerinden biridir. Yaşı, mesleği, cinsiyeti, toplumsal rolü ne olursa olsun kişiler günlük yaşamda sık sık yalan söylemeye başvurmaktadır. Yalan söyleme alışkanlığının çok gelişmiş versiyonlarına genellikle yetişkinler arasında ve çoğunlukla iş hayatında rastlarız. Kişiler en çok iş yerlerindeki üstlerine yalan söylemektedirler. 

Yetişkin Yalan Söylerse, Çocuk da Yalan Söyler

Bu durum çocuklarda ise yetişkinlere göre daha farklı şekillerde gözlemlenmektedir. Bilimsel araştırmalara göre bebek, yalan söyleyerek doğmaz. Çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik dönemlerine geçişlerde bazı bireyler yalan söyleme alışkanlığını edinmektedir. Bu alışkanlığın edinilmesindeki en önemli faktör çevresel etkilerdir. Çocuk modelleme tekniği ile öğrenme gerçekleştirmektedir. Bu da şu anlama gelmektedir. Eğer çocuk yalan söyleyen yetişkinler tarafından büyütülürse yalan söyleme alışkanlığını edinmeye daha yatkın olacaktır. Bunu basit bir örnekle açıklayabiliriz. Ebeveynler çocuklarının kitap okuma alışkanlığı kazanmalarını istiyorlarsa, çocuklarının karşısında kitap okumalıdırlar. Çünkü çocuk "Kitap okumalısın." cümlesinin mantığını kavrayabilecek bilinç düzeyinde değildir. O, görür ve öğrenir. Tıpkı bu örnekteki gibi çocuk etrafında yalan söyleyen yetişkinler görürse, öğrenir ve yalan söyler. 

Öğretmenine Yalan Söyleyen Çocuk

Yapılan araştırmalarda çocukların genellikle ana-babalarına ve öğretmenlerine yalan söyledikleri gözlenmektedir. Çocuk eğer ailesine ve öğretmenine karşı kendini ifade etme özgürlüğü hissetmiyorsa yalan söylemeye başvuracaktır. Örneğin çocuğun ödevini yapmadığı zaman kendisine şiddet gösteren ya da onu yüksek sesle azarlayan bir öğretmeni olabilir. Çocuk bu şartlar altında ödevini yapamadığını sebepleri ile birlikte açıkça ifade edemeyecektir. Bazı durumlarda çocuğun geçerli sebeplerle ödevini yapamamış olduğu ama çekindiği için öğretmenine yalan söylediği bile gözlemlenmiştir. 

Ebeveyne Yalan Söyleyen Çocuk

Çocuk öğretmenine olduğu gibi ebeveynlerine de yalan söyleyebilmektedir. Burada da en çok karşılaşılan sebep ailenin çocuğu terk edilme korkusu ile baş başa bırakmasıdır. Çocuk bir hata, bir yaramazlık, bir kural dışılık gerçekleştirdiğinde aileler genellikle farkında olmadan çocuğa terk edilme duygusu aşılamaktadır. Bu durumu küçük örneklerle açıklayalım. Örneğin anne çocuğuna eğer okulda öğle yemeğini bitirmezse eve gelince oyun oynayamayacağını söylüyor. Bu ceza sisteminde çocuk özgürce kendini ifade edemiyor. Okulda sevmediği bir yemeğin çıkmış olması gibi geçerli bir sebebi bile olabileceği halde eve döndüğünde annesine yalan söylüyor. Çünkü ceza almaktan ziyade çocuk bilincinde annesinin yemek yemediği için onu sevmeyeceğine ve terk edeceğine inanıyor. 

Arkadaşına Yalan Söyleyen Çocuk

Çocukların bazen arkadaşlarına da yalan söyledikleri gözlemlenmektedir. Bu genellikle akran çatışmasının bir sonucudur ve eğer üzerine çalışılırsa çok kolayca çözülebilecek bir durumdur. 

Son olarak bazen de çocuk yukarıda saydığımız sebeplerden hiçbiri yokken yalan söylemeye başvurmaktadır. Bu noktada vakit kaybetmeden bir pedagog yardımı alınmalıdır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...