Çocuklara Hijyen Eğitimi Ne zaman Verilmeli?

15 Nisan 2022

Çocuklara Hijyen Eğitimi Ne zaman Verilmeli?

Çocuklarda temizlik davranışları edindirme dönemleri önem taşıyan ebeveynlerin bu konuda bazı bilgileri aktarması gereken dönemlerdir. Peki çocuklara hijyen eğitimi ne zaman verilmeli?  Bu konu pek çok aile tarafından merak edilen konulardan bir tanesidir. Bu eğitim ne kadar erken yaşlarda çocuğa aşılanırsa çocuğun mikroplara karşı korunmasını sağlayacağından erken yaşlarda verilmesi önemlidir. Her çocuğun gelişim düzeyi farklı oluşabilmekle birlikte genellikle basit temizlik eğitimlerini vermek 2 yaş sonrası dönemleri kapsamaktadır. Çocuklar genellikle anne ve babasından ne görürse onu yapma eğilimindedir. Bu nedenle özellikle küçük yaşlarda çocuklara temizlik eğimini verirken önce kendiniz uygulamalı sonrasında beraber temizliğinin önemini anlatarak ona da yaptırmalısınız. İlk hijyen eğitimleri el yıkama eğitimleri ile başlaması işin hem eğlenceli hem de sağlığımız için oldukça önemli olduğunu basit cümleler ile anlatmaya başlayabilirsiniz. El yıkama alışkanlığını özellikle dışardan geldikten sonra, her yemekten önce ve sonra yapılması gerekliliğini bu yaşlarda alışkanlık kazandırabilirsiniz.

 Bu yaşlarda kendi başına yıkanamayacağından çocuklara yaptırdığınız banyolarda haftanın belirli günleri duş almanın vücudumuzu mikroplara karşı koruyan bir aktivite olduğunu anlatabilirsiniz. Bazı çocuklarda küçük yaşlarda oluşan banyo ve su fobisini yaratmamak için onlara işi eğlenceli hale getirerek oyunlarla temizlik alışkanlıkları kazandırabilirsiniz.

Çocukluk Döneminde Diş Fırçalama

Çocuklar iki yaşına girdikten sonra kendi başına diş fırçalama eğitimleri verebilirsiniz. Bundan önceki dönemde sizin yardımınız ile fırçalanabilen dişler iki yaşından sonra ki dönemde tek başına yapılabilir duruma gelebilmektedir. Diş fırçasını bu yaşa uygun olarak kullanmak ve diş macunu seçimini florürsüz seçmek bu dönemde dikkat edeceğiniz noktalardan bir kaç tanesidir. Çocuklar için diş fırçalama konusunda hatırlatıcı olmak mümkün se sizinle aynı zamanlarda dişlerini fırçalamasını sağlamak düzen oturtturma döneminde faydalı olabilecek aktivitelerdendir. Birlikte diş fırçalamak aynı zamanda fırçalanmayan bölgeler konusunda sizin de ona yardımcı olabileceğiniz alanlar yaratacaktır.

Çocuklarda hijyen eğitimi verirken sağlıklı olmayan konular açıklanmalı, hem bedenimizi hem de yaşadığımız çevreyi temiz tutmanın önemi erken yaşlarda kazandırılmalıdır. Bu konuda çocuğun ailesinin yaptığı davranışlar çocuk üzerinde en önemli etkiye sahip örneklerdir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...