Çocuklarda Boy Kaç Yaşa Kadar Uzar?

25 Nisan 2022

Çocuklarda Boy Kaç Yaşa Kadar Uzar?

Çocukların gelişim süreçleri ile birlikte vücutlarında yaşadığı bir takım değişiklikler bulunmaktadır. Çocukların değişim yaşadığı konuların başında da boyları gelmektedir. Peki çocuklarda boy kaç yaşına kadar uzar? Bu sorunun cevabı özellikle ebeveynler tarafından sık bir şekilde araştırılmaktadır. Çocuklarda boy uzamasının en yoğun gerçekleştiği dönemler ergenlik dönemine girme döneminden sonra yaşadığı yıllardan oluşmaktadır. Ergenlik dönemine giren bir çocuk ortalama değerler ile 20 cm ile 30 cm arasında boy uzaması gösterebilmektedir. Bu değerler ortalama değerler olup çocukların boy uzamasında genetik faktörler büyük etkiye sahip olmaktadır. Çocuklarda boy uzaması cinsiyete göre farklılık gösterebilmekle birlikte kızlarda regl döneminin ilk başlangıcından bir kaç yıl sonra gerilemekte ve sonrasında durmaktadır. Erkeklerde ise bu süreç 18-19 yaşına kadar devam edebilmektedir.

Bebeklik döneminden başlayan boy uzaması çocuk yaşına girene kadar belirli oranlarda uzama gösterebilmektedir. Ortalama değerlerle 50 cm olarak dünyaya gelen bir bebek bir yaşına gelindiğinde 75-80 cm civarına ulaşabilmektedir. Çocukların bu gelişim sürecinde iki yaşına kadar ortalama değerler ile 12 cm' e kadar boylarının uzadığı görülebilmektedir. Bu değerler ortalama değerler olup genetik faktörler ve hormanal dengenin boy uzaması yönünde birinci dereceden etkisi olduğu unutulmamalıdır.

Çocuklarda Boy Uzamasını Etkileyen Faktörler

Çocuklarının boyunun ne kadar uzayacağını merak eden ailelerin en çok araştırdığı konulardan biride boy uzamasını nelerin etkilediği konusudur. Çocuklarda boy uzaması genetik, DNA yapısı, hormanal yapı, beslenme düzeni, cinsiyet, çocuğun psikolojik bir rahatsızlığının olup olmaması, geçirilen hastalıklar ve çevresel etkiler olarak pek çok faktörden etkilenebilmektedir. Çocuklarda yeterli düzeyde beslenmenin de boy uzamasını destekleyici etkileri olduğu bilinmektedir. Bu nedenle kalsiyum yönünden zengin içerikli besinleri öğünlerde tüketmek boy uzama döneminde çocuklarımız için yararlı olacaktır. 

Beslenme ile birlikte düzenli uykunun da boy uzaması için gereken hormonları destekleyici özelliği olduğundan dikkat edilmesi gereken konulardan birini oluşturmaktadır. Her gün belirli saatlerde yatağa gitmek ve yeterli uykuyu almak boy uzamasını desteklemektedir.

Tüm bunların dışında düzenli olarak yapılan egzersiz ve spor aktiviteleri boy uzamasında önemli belirleyicilerden olmaktadır.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...