Çocukların Neden Sık Ateşi Yükselir?

30 Aralık 2021

Çocukların Neden Sık Ateşi Yükselir?

Çocuklarda belirli dönemlerde sık tekrarlayan ateş söz konusu olabilir. Bu durum genellikle normal karşılansa da aileler açısından endişe yaratabilmektedir. Çocuklarda sık ateşlenmenin nedenleri kulak iltihaplanması, boğaz ve idrar yolu enfeksiyonları olarak tanımlanabilir. Çocuklar özellikle kreş ve anaokulu çağında bu hastalıklara daha çok yakalanabilmektedirler. Bunun nedeni çocukların kreş yaşına kadar daha çok ev ortamında ve aile bireyleriyle vakit geçirmesidir. Çocuk okul çağına gelip ortam ve kişiler değiştiğinde hastalıklara karşı daha hassas hale gelebilirler. 

Çocuklar doğduklarında bulundukları ortama göre metabolizma ve bağışıklık sistemleri gelişir. Eğer ki çocuk çok korunaklı bir ortamda yetiştiyse okul çağına geldiğinde daha çok etkilenmesi normal sayılabilir. Okul çağına kadar çok fazla enfeksiyon ve mikropla karşılaşmayan çocuk bir anda çok fazla hastalığa maruz kaldığı için etkilenmesi olasıdır. Kreşe ve ilkokula başlayan çocukların metabolizması zayıf ve bağışıklığı düşükse çok hassas bir bünyeye sahipse bu durumdan çok daha fazla etkilenebilmektedir. 

Çocuklarda sık ateş görülmesi gelişim çağında vücut direncinin gelişebilmesi açısından çoğu zaman normal karşılansa da elbette ki haddinden fazla ateşlenme söz konusu olduğunda tedavi edilmesi ve gözetim altında tutulması şarttır. Enfeksiyon hastalıkları tedavi edilmesi zorunlu hastalıklardır çünkü antibiyotik tedavisi dışında iyileşmesi pek mümkün olmayabilir. 

Ateşlenme Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda ateş farklı birçok sebeple ortaya çıkabilir. En yaygın sebebi viral enfeksiyon hastalıklarıdır. Solunum yolu ve idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıkların dışında kızamık su çiçeği gibi hastalıklarda yüksek ateş belirtileri gösterebilen türde hastalıklardır. Vücuda giren bakteriler hastalık oluştururlar ve vücut bu hastalıklarla savaşmaya başladığında reaksiyon olarak ateş ortaya çıkmaktadır. Mide bulantısı, yorgunluk, yemek yemek istememek, ağlamak, gibi belirtilerde ateşle birlikte görülebilir. Özellikle yüksek ateş halinde uyku isteği varsa bu duruma çok dikkat edilmesi gerekir çünkü uyku halindeyken ateşin çok yükselmesi ciddi sorunlara yol açabilir. 

Normal ateş 37 derece kabul edilirken yükselmeye başlaması 38.5 dereceden sonrası olarak düşünülebilir. 39 ve üstü ise ciddi yüksek ateş olarak görülebilir. Çocuklarda ateş 40 derecenin üstüne çıktığında ise havale ve beyin hücrelerinin hasarına yol açacak durumlar ortaya çıkabilir ve acil müdahale gerektirmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...