Çok Çalışmaktan Yorulanlara Tavsiyeler

12 Temmuz 2021

 

Çok çalışmak birçok kişi için oldukça yorucu bir iştir. Yorulma ile birlikte halsizlik, sinirlilik gibi sorunlar kişinin günlük hayatını sekteye uğratmaktadır. Bu sebeple yorucu çalışmanın azaltılması gerekmektedir. Eğer azaltılamıyorsa sizlere vereceğimiz tavsiyelere uyarak, yorucu temponun kötü enerjisini azaltabilirsiniz.  

Gerçekten Gerekli Mi?   

Düzenli olarak yaptığınız işler ile ilgili alışkanlıklar gözden geçirilmelidir. O raporu yapmak, o toplantıyı yapmak, o e-postaya cevap vermek vs. rutinler gerçekten gerekli mi? Bazen bu işler alışkanlığa dönüştüğü için yapılmaktadır. ‘Yaparsam iyi olur’ türünden olan işleri mümkün olduğu kadar elemek gerekmektedir. Bu işlerden kurtulunca elde edinilen vakit daha önemli işlerde daha verimli bir şekilde kullanılabilir.  

En Önemli İşlere Öncelik Verilmesi  

Çok çalışmak yerine, o günkü, o haftaki, o ayki en önemli işlerin belirlenerek onları önce yapmaya çalışmak hem yorulmanızı engeller hem de öncelikli işlere daha verimli vakit ayırmanızı sağlar. Hem hayatınız hem de işiniz açısından daha önemli olan işler dururken daha az önemli işler üstünde zaman kaybetmemek gerekmektedir.  

Kendinize Bilinçsiz Düşünme Vakti Tanıyın  

Karmaşık problemler ile ilgili en iyi kararların verilmesi buna bağlıdır. Araştırmalar, önemli bir karar alırken olguları ve verileri inceleyip daha sonra egzersiz yapmak, kısa süreliğine yürüyüşe çıkmak kontrolün beyinden çıkarak bedene geçmesini sağlayacaktır. Bir işle uğraşmak gibi farklı bir konuda yoğunlaştıktan sonra esas konuya dönmenin yaratıcılıkta oldukça etkili olduğunu göstermektedir.  

Sınır Koyulması  

Kimse 7/24 çalışmamalıdır. Telefonlara cevap vermek adına gereken zamanlar için belli sınırlar koymalı, aileniz ile vakit geçirmek, işinizi bitirmek için kesin zamanlar belirlenmeli ve bunların çevreniz tarafından da bilinmesi sağlanmalıdır. Kişi kendi zamanına değer vermez ise başkaları hiç vermeyecektir.  

Bedeninize İyi Bakın  

Çok çalışmak beden ve ruh sağlığınızı olumsuz etkileyebilmektedir. Bu sebeple bedeninize iyi bakmalı ve ona kulak vermelisiniz. Duygusal, fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek türden gıdalar tüketilmelidir. Uyku düzenine dikkat edilmeli belli bir saatte uyuyup, uyanılmalıdır. Ayrıca düzenli egzersizler de yaparak, vücudunuzu esnetebilirsiniz. 

 

 

Anlamlı ilişkiler Kurulması  

Hayatınızda olması gereken, desteğini sizden esirgemeyecek üç türden insan vardır. Birincisi sizden yaş olarak daha büyük ve daha olgun olan, ikincisi daha kolay bağlantı kurabileceğiniz bir yaşıtınız, üçüncü kişi ise size yeni perspektifler sunan sizden yaşça daha küçük, danışman rolünde bir kişidir. Bu üç kişinin, her birinden farklı şeyler öğreneceksiniz. Böylece üstünüzden bir yük kalkacak ve ruhen rahatlayacaksınız.  

 

 

 

  

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...