Çukur Kazıp İçinde Yaşıyorlar! İçeri Girdiğinizde Gözlerinize İnanamayacaksınız!

30 Mart 2021

Avustralya'nın güneyinde olan Adelaide şehrinin kuzeyinde olan bir Cooper Pedy kasabası. Bu kasabada bir çok kişi yaklaşık 100 yıldır çukur kazıp içinde yaşıyorlar. Burada olan kişilerin çöl sıcaklarının fazla olması nedeniyle yer altında yaşamayı tercih ediyorlar.

Avustralya'nın opal madencilik endüstrisi merkezinde olan bir kasabadır Cooper Pedy. Burada bulunan yerlilerin çoğu yer altında yaşamaktadırlar. Bu kasabayı bu kadar farklı kılan şey nedir?

Sıcaktan bunalan bir kasaba düşünün ve bundan kurtulmak için çukur kazarak yer altında bir yaşam alanı yaratılmış bir yer. Çevresi opal madencilik ile çevrili olması nedeniyle oradan gelen ince kırmızı kum ile kaplı bir alan.

Burada ki insanlar daha serin bir alan yaratmak için tüm alanı hatta kiliseleri dahi yer altında inşa etmişlerdir. Buradan bulunan halkın bir çoğu bu şekilde yaşamaktadırlar.

Tuhaf olanı ise bu kasabanın kökü yer altı yaşama dayanmasıdır. Bundan 100 yıl önce bir kişi burada bir kaç tane opal bulmasıdır.

Bu buluş ile bir çok madenci burayı keşfederek bir süre sonra dünyanın en fazla opal kaynağı yeri olmayı başarmıştır.

En iyi dönemleri ise 1970- 80 dönemlerde 1000 den fazla madencinin akın etmiştir. Bu dönemde yalnızca 100 madenci bulunuyor.

Yapılan tanıtım ile bu kasabanın güneş ve rüzgarlı havası ile yenilenebilir enerjisi sayesinde kasabanın enerjisinin %70 oranında buradan faydalanılıyor. Bu durumda kasabanın enerjisinin bir çoğu buradan sağlanmaktadır. Bu sayede Cooper Pedy kasabasında ki güneş paneller, Avustralya'yı dünyanın en iyi panelleri olmasını sağlamıştır.

Yaz aylarında 53 dereceyi gören termometrelerden bu enerji sayesinde, ısıtmak için kullanılması gereken mazot dumanından kurtarmış oluyor. Opel madenciliğin ortasında olan bu şehir bu sayede kendine rahatlıkla bakabilen sakin bir konum haline gelmiştir.

Hollwood filmlerinin şehri olarak Coober Pedy kasabası bilinmektedir. Gizemli olan bu kasaba bir çok yönetmen ve yapımcının dikkatinden kaçmamış ve gözdesi haline gelmiştir.

Film yapımcılarının etkileyen bir diğer özellik ise, kasabanın terkedilmiş duruşu nedeniyle zehirli yılanların bulunmasıdır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...