Din

Cuma Selası Öncesi Yapılacak Dualar Nelerdir?

12 Eylül 2021

Cuma günü dinimizce en kutsal kabul edilen gündür, bilinen faziletleri saymakla bitmez. Bu öyle önemli bir gündür ki, Allâh-u teâlâ hazretleri, biz kullarına Kur’ân-ı Kerim’de: “Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ı anmaya koşun ve alış-verişi bırakın. Eğer bilmiş olsanız, elbette bu, sizin için daha hayırlıdır." buyurmakta ve biz kullarını bugünü ibadete ayırmamız konusunda uyarmaktadır. 
 Cuma gününün fazileti hakkında peygamber efendimiz Muhammed Mustafa (S.A.V)'nın da pek çok hadis-i şerif'i bulunmaktadır, bunlardan en bilineni şöyledir: “Güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür...” Bir diğeri ise: “Cuma namazına gitmek, ergenlik çağına ulaşmış her müslümana farzdır.” ile “Ergen olan her kişinin Cuma günü gusletmesi, ağız ve diş temizliği yapması ve yeteri kadar güzel koku sürmesi gerekir.” olarak bilinmektedir.
 Peygamber efendimiz Muhammed Mustafa (S.A.V.) yine bir hadis-i şerifi'nde “Cuma günü bir saat vardır ki Müslüman, bu saate isabet ederek (dua ve niyazda bulunup) hayırlı bir şey isterse, Allah ona istediğini verir.” buyurmaktadır. Bazı rivayetlere göre bu saat Cuma günü selâ ile ezan arasındaki vakittir. Bu rivayet bizlere şöyle aktarılmaktadır: "Her kim Cuma günü selâ ile ezan arası Cuma süresinin 9-10-11 âyetlerini (3) defa okursa,o kişimin eline mutlaka o hafta içinde helal para geçer." Bu rivayetten yola çıkarak Cuma günü, selâ ve ezan arasındaki vakitte Cuma suresi'nin 9, 10 ve 11. ayetlerini okumamızın faziletli olduğunu anlıyoruz. Cuma Suresi'nin 9, 10 ve 11. ayetleri ve okunuşları şu şekilde sıralanmaktadır:

Cuma Suresi'nin 9, 10 ve 11. Ayetleri ve Okunuşları: 
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِي لِلصَّلَاةِ مِن يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ
Okunuşu: Yâ eyyuhâllezîne âmenû izâ nûdiye lis salâti min yevmil cumuati fes’av ilâ zikrillâhi ve zerûl bey’a, zâlikum hayrun lekum in kuntum ta’lemûn(ta’lemûne.)


فَإِذَا قُضِيَتِ الصَّلَاةُ فَانتَشِرُوا فِي الْأَرْضِ وَابْتَغُوا مِن فَضْلِ اللَّهِ وَاذْكُرُوا اللَّهَ كَثِيرًا لَّعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ
Okunuşu:Fe izâ kudiyetıs salâtu fenteşirû fîl ardı vebtegû min fadlillâhi vezkurûllâhe kesîran leallekum tuflihûn(tuflihûne.)

وَإِذَا رَأَوْا تِجَارَةً أَوْ لَهْوًا انفَضُّوا إِلَيْهَا وَتَرَكُوكَ قَائِمًا قُلْ مَا عِندَ اللَّهِ خَيْرٌ مِّنَ اللَّهْوِ وَمِنَ التِّجَارَةِ وَاللَّهُ خَيْرُ الرَّازِقِينَ
Okunuşu: Ve izâ raev ticâraten ev lehveninfaddû ileyhâ ve terakûke kâimâ(kâimen), kul mâ indallâhi hayrun minel lehvi ve minet ticârati, vallâhu hayrur râzıkîn(râzıkîne.)

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

PEYGAMBER EFENDİMİZİN SÜNNETLERİ

1 Mayıs 2023

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v.) hayatı boyunca uyguladığı davranışlar ve söyleml...

Felak Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Felak Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’i yeni öğrenmeye başlayanlar Felak Suresi ve anlam...

Nas Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Nas Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’in son suresi olan Nas Suresinin Anlamı meraklı okurl...