Cyborg Nedir?

28 Mayıs 2022

Cyborg Nedir?

Cyborg İngilizce kökenli bir kelime ve cybernetic organism kelimelerinin kısaltımıdır. Biyolojik ve yapay yani elektronik, mekanik veya robot bölümleri olan varlıklara verilen bir isimdir. Sibernetik organizma teriminin kısaltılmış hali olarak Türkçe siborg kelimesi kullanılmaktadır. Amerika kökenli bilim insanları Manfred Clynes ve Nathan S. Kline tarafından 1960 senesinde icat edilen terim, bu iki bilim insanının kendi kendisini düzenleyen insan – makine sistemlerinin avantajlarını anlattıkları bir makalede kullanılmıştır.

Günümüzde siborg kavramı ya tam anlamıyla bilinmekte ya da hiç duyulmamış şekilde bilinmemektedir. Siborgun gelecekte insanlara çeşitli avantajlar sağlayacağı düşünülmektedir. Bu avantajlara; kilometrelerce öteyi çıplak gözle görebilme, tek el ile tonlarca ağırlığı kaldırabilme, yabancı bir dili saniyeler içerisinde öğrenebilme veya çocuğunun IQ’sunu saniyeler içerisinde belirleyebilme şeklinde örnekler verilebilir.

Cyborg insan vücudunun yapay ve organik bileşenler ile birleştirilerek bir arada çalışmasına denmektedir. Bir çok bilim kurgu filminde de yarı insan yarı robot özelliği görülmektedir. Bu filmlere konu olan bu yarı insan yarı robot özelliği günümüzde cyborg ile gerçekleşme ihtimali olan bir özelliktir. 

Günümüzde Cyborg

Günümüzde en temel şekliyle insanlar kapıları açmak, belirli aletleri çalıştırmak ve diğer basit işlemler için bileğine çip yerleştirerek cyborg kavramını gerçekleştirmiş durumda. Hatta bununla ilgili şuan kendin yap kitleri satılıyor ve insanlar kendileri de kendilerine çip yerleştirebilir. Bu çip için herhangi büyük çaplı bir operasyon gerektirmeden herkes kendi vücuduna entegre edebilir. Resmi olarak da tanınan cyborglar vardır. Bu cyborgların ilk ve en bilineni Neil Harbisson, doğuştan gelen nadir bir hastalıkla birlikte her şeyi siyah beyaz görüyordu. Sanatçı olmasının getirdiği yetenek ile bir gün aklına renkleri müziğe yani frekanslara dönüştürme fikri geldi. Birkaç olumsuz denemenin sonrasında bunu başararak renkleri duyma yoluyla görmeye başladı. Hatta sadece renkleri görmenin ötesinde kızılötesi, morötesi ve gece görüşü özelliklerine de sahip oldu. Bu özellikleri ile de normal insanlardan üstün yetenekleri olmuş oldu. 

Günümüzde yapay organlar da üretilmektedir. En son olarak 3D yazıcılar ile kan pompalayan yapay bir kalp üretilmiştir Bu kalbin tek sorunu ise sadece 2 saat çalışabilmesiydi. Fakat bu özelliğin zaman içerisinde daha da geliştirileceği düşünülmektedir. Gelecek zaman içerisinde silikondan üretilen bir kalbin kendi kendini onarabileceği şekilde üretilmesi yakın bir ihtimal. 

Üretilen yapay organlar arasındaki diğer bir konu ise uzuvlar. Günümüzde dahi uzuv konusu epey gelişmektedir. Gelecekte ise yeni özellikle ile daha da gelişeceği öngörülmektedir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...