D Vitamini Eksikliğiniz Olabilir.. Belirtileri Neler ?

25 Eylül 2020

Merhaba sevgili okuyucularım.Bugün sizlere d vitamini eksikliklerini anlatmaya çalışacağız.

Bir çok insan D vitamininin gıdalardan alındığını düşünür.Ama biz D vitamini ihtiyacımızın büyük çoğunluğunun güneşin nimetlerinden faydalanarak alırız.Mümkün olduğu sürece yazın bol bol güneşlenerek güneşin nimetlerinden faydalanmalıyız.Kış aylarında d vitamini alımımız çok fazla düşer.

Kış aylarında güneşin yüzünü fazla göstermemesi nedeniyle D vitamini değerlerimiz maalesef çok fazla düşmektedir.

Yazın doğru saatlerde dışarı çıkıp 15 dakika güneşlenmek çok önemlidir.Ama çoğu uzman verimli saatlerde dışarı çıkmamamızı söyler.Tabi ki yaşlılar , çocuklar , kronik rahatsızlığı olanlar ve hamileler güneşin dik geldiği saatlerde dışarda gezmemeliler, ama sabah 11 gibi güneşlenmek bize çok fayda sağlayacaktır. Güneşlenirken başımızı güneşten koruyup bol sıvı alarak güneşin zararlarından korunmuş oluruz.

Kış aylarında güneşten çok fazla faydalanamadığımız için kışın takviye alarak d vitamini düzeyimizi normal sınırlarda tutabiliriz.Tabi ki takviye alırken önce kan değerlerinizden d vitamini seviyenizi öğrenin.Fazla D vitamini alımı yarardan çok zarar verir.

D vitaminin Eksikliğinde Ortaya Çıkan Belirtiler

1- Kemiklerde Yoğun Ağrılar

Özellikle kemik sağlığı açısından en önemli mineral kalsiyumdur.Vücudumuz kalsiyum emilimi ve kemik sağlığı için D vitaminine ihtiyaç duyar.D vitamini sayesinde kemiklerimiz daha güçlü ve daha sağlam olurlar.

Eğer vücudun ihtiyacı olan d vitamini yeterli oranda değilse kemiklerimizde bir takım ağrılar oluşur.Be ağrılar diz , bel , kol ağrıları gibi olabilir. Hatta bu durum çocuklarında kabusu haline gelir. Çocuklarda bacak ağrılarının sebebi çoğu zaman d vitamini eksikiliği olabilir.

2- Kaslarda Güçsüzlük Zayıflık

Vücudunuzda herhangi bir kas zayıflığı varsa direk D vitamini eksikliğinden şüphelenebilirsiniz.Çünkü kaslarımızda d vitamini reseptörleri vardır.Bu reseptörlerin görevi dışarıdan vücuda alınan d vitaminini hücrelerin dışından , hücrelerin içine doğru gönderirler.

Vücut d vitaminini yeterli alamadığı zaman kaslarda belirgin zayıflama ve güçsüzlük görülür.Çocuklarda raşitizm ve gelişim geriliği sıkça yaşanan bir durumdur.

3- Düşük Bağışıklık

Özellikle kış aylarında fazla hastalanan kişilerde d vitamini eksikliği görülür.Eğer vücudunuzda yeterli miktarda d vitamini yoksa bağışıklık sisteminiz zayıflar.

Bağışıklığı düşük olanlar yaz kış sürekli hasta olurlar. Hastalandıkları zamanda çabuk toparlanmazlar.

4- Üst Solunum Yolu Hastalıkları

Vücut yeterli d vitamini alamazsa direnci düşer.Bunun sonucu olarak en ufak bir soğuk algınlığında boğaz ağrısı yaşarız.

Sık sık boğaz ağrıları ve öksürük durumlarınız varsa derhal d vitamini seviyenize baktırınız.

Özellikle çocukların sık hastalanması ve ateşlenmesi buna bağlı olabilir.

5- Psikolojik Sorunlar Ve Yorgunluk

D vitamini eksikliği nedeniyle sürekli yorgunluk ve halsizlik şikayetlerimiz artar.D vitamini seviyesi yükseldikçe seratonin hormonunun da seviyesi yükselir ve psikolojik olarak rahatlamamıza sebep olur.

6- Kanser

D vitaminin önemi son yıllarda uzmanlar tarafından sıkça gündeme getirilmekte.Bir çok uzmana göre d vitamini eksikliği kansere davetiye çıkarmaktadır.Hatta d vitamini eksikliği fazla olan kadınlarda meme kanseri oranı da artış göstermiştir.

Özellikle kadınlarda eksiklik fazla görünmekte. Kapalı olan bayanlarda d vitamini seviyesi genelde çok düşük olur.O yüzden yaz aylarında uygun ortamda ve saatlerde güneşlenmek gerekmektedir.

D vitamini değerlerini yükseltmek için ne yapılır ?

D vitaminini yükselten besinlerin başında süt ve süt ürünleri gelmektedir.Süt ürünlerini yeterli olarak tüketmek d vitamini seviyesini yükseltmeye yarar.Bunun yanında balık tüketmek de fayda sağlamaktadır.Haftada en az iki defa balık yemek d vitamini seviyesine katkıda bulunur.

Ton balığında yüksek oranda d vitamini bulunur. Sık sık tüketmekte fayda var.Tereyağında bol miktarda D ve A vitamini bulunur. Doğal tereyağı tüketmek d vitamini seviyemize katkıda bulunur.

Mantarlarda doğal d vitamini bulunur.Günlük alınan 300 gr mantar , günlük alınması gereken d vitamini değerine eşdeğerdir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...