Dağcılık Tırmanışı İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

23 Nisan 2022

Dağcılık Tırmanışı İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dağ tırmanışına uygun olarak gerek Türkiye'de gerekse de dünyada birçok uygun nokta vardır, bu noktalar dağ tırmanışına gönlünü vererek hobi amaçlı yapan insanlar ile profesyonel sporcular ile değerlendirilmektedir. Dört mevsim farklı koşullarda yapılan dağ tırmanışı için önemli bir kaç adım bulunmaktadır.

Dağcılık Tırmanışında Nelere Dikkat Edilmeli

Sağlık ve kondisyon dağ tırmanışı öncesinde fiziki hazırlık sürecindeki en önemli iki adımdır. Fiziki olarak belirli bir hazırlık yapılmaması vücutsal bir dengesizliğe sebep olacağı gibi çabuk bir şekilde yorgunluğa sebebiyet verecektir. Fiziki hazırlığı hiç şüphesiz ruhsal durumu belirleyici faktörlerin en önemlilerindendir. Dağcılıkta belirli bir yüzey takip edildiğinden kişi en çok kendisiyle yüzleşir. Bu sebeple tırmanış sürecine başlamadan önce ruhsal olarak hazır olduğunuzdan ve motivasyonunuzun tırmanış sırasında çabuk düşmeyeceğinden emin olmanız hayati sebep taşımaktadır.

Tırmanış ekipmanları dağcılık sporunun olmazsa olmazlarından biridir. Dağ tırmanışı kıyafetlerinin sağladığı esnekliğin yanı sıra tırmanışın özel koşullarına uygun olması şarttır. Tırmanış yapmanızı sağlayacak olan tüm kıyafet ve ekipmanların güvenlik ve rahatlık gözetilerek belirlenmelidir. Dağ tırmanışı için üretilen kıyafetlerde havalandırma özelliği sayesinde sporcuyu terletmez bu durum da zor anlar yaşamanızı engellemek için önemli bir noktadır. 

Dağcılık kendi içinde farklı sınıflara ayrılsa da temel olarak iki başlıkta özetlenebilir. Kar, kaya ve buzul tırmanışlarına 'Alpinizm türü dağcılık' denilmektedir. Bu dağcılık tipinde dağcılık tekniği ve ekipmanları kullanılarak doğrudan zirveye çıkılır. Diğer bir tırmanış biçimi olan 'sportif tırmanış' özellikle yaz dağcılığına çok daha uygundur. Sportif tırmanış kaya üzerinde ya da yapay duvarlarda yapılan tırmanış şekli olarak anlatılabilir. 

Dağ tırmanışı için seçeceğiniz ayakkabı, ayak bileğinizi korumalı ve desteklemelidir. Ayaklarınıza büyük bir iş düştüğünden her daim temiz ve korunaklı tutmanız hayati önem taşımaktadır. Farklı mevsim koşullarına uygun olarak imal edilmiş bot edinmeli, su sızmasını engellemelisiniz. Ayrıca dik yamaçlarda ayağınızın kaymaması için topuk takviyesi olan ayakkabılar kullanmalısınız. Kullanım amacına göre sert tabana sahip olması da size işlevsellik sağlar.

Tırmanış sırasındaki sırt çantanız, vücudunuzdaki en fazla ağırlık veren konu olduğundan yükün sırt, kalça ve bacaklar gibi farklı bölgeler üzerinde eşit olarak dengelenmesi gerekir. Çanta alırken sırt sisteminin tasarımına, dikişlerinin dayanıklılığına, kayışlarına, fermuarlarına, göğüs kayışına ve benzer detaylara dikkat ederek bu olası sorunun önüne geçebilirsiniz.

Ekipman seçiminin yanı sıra sağlam bir çadıra ve yanınızda karbonhidrat içeren besinlerde tırmanış deneyiminizin iyi geçmesi için önemlidir. Yükseltide yemek yapmak da, su kaynatmak da zordur çünkü yükseltide artıp atmosfer basıncı düştükçe su daha düşük derecede kaynamaya başlayacağından pişirme işlemi zorlaşır. Bu açıdan sorun yaratmayacak ve enerjinizi de koruyacak şekilde, özel olarak seçilmiş besinler tercih etmelisiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...