Din

Deizm ve Teizm

18 Kasım 2021

Deizm Nedir?

Dinsel ve ahlakı olaylara bakış açısında bu iki akımı yok sayarak akıl ve gözlem yoluyla kavradığı olayların bütününe deizm denilmektedir. Bu görüşe göre dinsel olaylara da ancak akıl yoluyla ulaşılabilir. İlk deist düşünürler, tanrının kişilere ve evrene müdahale etmediği görüşündedirler. Kısaca tanrının olmadığına inanırlar. Daha sonraki dönemlerde bu görüş yerini evreni yönetmeyen fakat var olduğu ileri sürülen tanrı anlayışına yöneltecektir. Evrendeki var olan kaynağa erişebilmenin tek yolunun akıl olduğunu süren deistler, din ve ahlaki değerlerin yarattığı tanrı kavramın yine buradaki var olan akıl ile yürütülebileceğini ifade ederler. Tek bir tanrı anlayışını benimseyen bu kişilere deist denilmektedir. Deizme göre yaratıcıya hitap şekli önemli değildir. Örneğin, tanrı, Allah, kral, zeus vb kelimeler kullanmak önemli değildir. Önemli olan yaratıcının olduğuna inanmaktır.

 

 

Teizm Nedir?

Teizm, diğer bir adıyla tanrıcılık olarak bilinen bu felsefi görüş tanrıların olduğuna inan bir görüştür. Bu görüşe göre tanrılar, insanlara din buyurabilir ve evrendeki olaylara müdahale edebilirler. Teizme göre, tanrı insanlar ile birlikte sürekli devam eden bir ilişki içerisindedirler. Tanrının varlığına inanan ve onun evrendeki sahip olduğu etkiye inan kişilere teist denilmektedir. Teizme göre, tanrı hem yaratıcı hem de sonsuzdur. Sonsuz ve sınırsız olan her şeye sahiptir. Sonsuz güce sahipken aynı zamanda mükemmellikle donanmıştır. Evrene sahip olduğu bu güçler ile birlikte hükmeder. Burada tanrı her şeyi bilir inancı vardır ve  tanrı kişileri her zaman doğru yolda gitmeleri için uyarır. Bu uyarıları ise din aracılığı ile yapar. Teizm düşünce akımı ile birlikte dinlerin doğuşu başlar ve buradaki temel etken "teizm" felsefesidir. Bu görüş, tanrının insanlara din yoluyla ulaştığı mutlak görüşleri savunur.

Deizm ile Teizm Arasındaki Farklar Nelerdir?

Deizm ile teizm arasındaki farklar şu şekildedir:

  • Deizm görüşüne göre evrende yalnızca bir tanrı vardır fakat bu tanrının evrendeki hiçbir olaya müdahale edilmediği görüşü vardır.  Bu inanca göre cennet, cehennem vb kavramlar yoktur.
  • Teizm de ise tam tersi bir görüş vardır. Deizm ile ortak noktaları ikisi de evrende tanrının var olduğuna inanırlar. Bu noktada teizmi deizmden ayıran en önemli nokta ise teistler tanrının var olduğuna inanırken tanrının evrene müdahale edebileceğini de savunurlar. Teistler, tanrının vahiy gönderdiğine, cennet, cehennem, melekler ve peygamber gibi kavramlara inançları tamdır. Teizmde, dinsel öğeler kabul edilirken deizmde dinsel öğeler kabul edilmemektedir. Bu noktada deizm ile teizm birbirinden ayrılırlar.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

PEYGAMBER EFENDİMİZİN SÜNNETLERİ

1 Mayıs 2023

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v.) hayatı boyunca uyguladığı davranışlar ve söyleml...

Felak Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Felak Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’i yeni öğrenmeye başlayanlar Felak Suresi ve anlam...

Nas Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Nas Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’in son suresi olan Nas Suresinin Anlamı meraklı okurl...