Demir Eksikliği Yatağa Düşmenize Sebep Olabilir!

4 Kasım 2020

Yorgunluk, bitkinlik ve güçsüz hissetme duygusu yaşayanlar yapılan araştırmalara göre son dönemlerde çok fazla ortaya çıkmaya başlamıştır.

Bu gibi durumlarda kişiler kendilerini eskisine göre daha bitkin ve yorgun hissedebilmektedir.

Böyle durumlarda kişilerin bunu çok yoğun yaşadıklarını düşündükleri de mutlaka bir doktora görünmeleri gerekiyor. Şimdi ki yazımızda size demir eksikliğin detaylarından bahsedelim .Demir eksikliği tıp dilinde ferritin olarak geçer.

Demir eksikliği

Toplumda daha çok kansızlık olarak bilinen demir eksikliği, vücutta bulanan kan hücrelerin içinde oksijen veren ve rengin kırmızı olmasına yardımcı olan hemoglobin düşmesi denir. Bu nedenle demir eksikliği kişide yorgunluğa neden olur. Vücutta kalbe veya başka bir organa ileten oksijen oranın düşmesi ile kişilerde enerji kaybı olur.

Yalnız bu bitkinlik sadece demir eksikliğinden kaynaklanmayabilir. Uykusuzluk, depresyon yada stres gibi durumlarda yorgunluk ve halsizlik belirtileri olmaktadır.

Demir eksikliği belirtileri

Anemi demir eksikliğine bağlı olarak bazen kişilerde hiçbir belirti oluşturmayabilir. Demir eksikliği daha çok sağlık kontrolü sırasında yapılan tahliller sonucu ortaya çıkmaktadır.

İlk belirtiler olarak halsizlik yorgunluk, tırnaklarda bozukluk, baş ağrısı ve el ayakta uyuşmalar, titreme bacak sendromu ve saçlarda oluşan dökülmeler gibi bir çok sorunlara neden olabiliyor.

İleride seviye belirtiler ise; buz veya toprak yemek istemek, çarpıntı, tiroit de yavaşlama durumları gibi nedenlere yol açabilir.

Demir eksikliği çocuklarda ise oturma, yürüme veya konuşmada gecikme, öğrenmede zorluk gibi durumlar çıkabiliyor.

Risk Altındaki Kişiler

En çok risk grubu küçük yaşlardaki çocuklar , bebekler, kadınlar ve farklı kronik hastalıkları bulunan insanlarda görünebiliyor. Günümüzde hamile kadınlarda neredeyse yarısında görünüyor ve 5 yaşın altınki çocuklarda ise %50 oranında bu durum çok fazla yaşanıyor.

Eğer bu gibi belirtiler var ise mutlaka kontrol edilmelisiniz. Özellikle çocuklarda bebeklik dönemlerinden yetişkinliğe kadar bilişim gelişimi olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu sebeple bağışıklık düzeni bozularak hastalanma oranı çok daha artmasına neden olur.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...