Denizlerde Neden Sürekli Dalgalar Oluşmaktadır?  

8 Nisan 2022

Denizlerde Neden Sürekli Dalgalar Oluşmaktadır?  

Dalgalar çeşitli faktörler nedeniyle oluşur. Bu durumda Denizlerde Neden Sürekli Dalgalar Oluşmaktadır? sorusu akıllara gelmektedir. Derin alanlarda dalgalar çok hızlıdır. Ancak derinliğin dalga boyundan daha az olduğu bölgelerde, dip sürtünmesinden kaynaklanan dalganın şekli bozulur.
 

Dalga Oluşum Sebepleri  

Rüzgar dalga oluşumunda ana faktördür. Rüzgar, deniz yüzeyinde enerjik bir itme yaratır ve dalgalara neden olur. Ancak bazen heyelanlar, depremler, deniz tabanındaki  volkanik faaliyetler dalgaların oluşmasına neden olabilir. Dalga oluşumundaki en temel faktör deniz yüzeyinin şeklidir. Dalga boyu ve hızı rüzgar hızı ile şekillenir. Okyanus dalgaları, dış titreşimlerin etkisi altında meydana gelen dalgalardır. Okyanus dalgalarının 5 elementi vardır. Bu dalgalar, denizlerin canlı bir yaşam alanı olarak korunmasında da önemli bir rol oynamaktadır. Rüzgar, her gün gördüğümüz okyanus dalgalarını yaratır. Ayrıca depremler tsunami denilen büyük dalgalara neden olabilir. Dalgaların oluşumunda en önemli faktör deniz yüzeyinin şeklidir. Rüzgar denizin üzerinden estiğinde suyu harekete geçirir ve kaldırır. Bu yükseliş bir süre sonra azalır ve dalga dönüp düşer. Dalganın dibi sahile çarpar, silinir ve yavaşlar. Üst yarı hızla devrilir ve hareket etmeye devam eder. Sudaki köpüğü de yaratan dalgaların bu güçlü üst kısmıdır. Elbette dalgalar sadece rüzgardan oluşmaz. Deprem de büyük dalgalara neden oldu. Bu dev dalgalar pek sevimli değil! Tsunami olarak bilinen bu dev dalgalar nedeniyle birçok insan boğuldu ve evleri su bastı.  

Deniz Dalgaları Ne İşe Yarar?  


Dalgalar, bileşenlerinin hareketini geçtikten sonra bile, enerji kaybetmeden çok uzun bir süre seyahat edebilirler. Sahilde çarpıştıklarında yolda sahip oldukları enerji açığa çıkar. Kırılan dalgaların enerjisi sırayla kıyı kabartmalarının yer değiştirmesine neden olur. Kıyıdan kopan dalgalara, kumsala hafifçe vurduğu ve zemine eşit şekilde çarptığı için inşaat dalgaları denir. Kıyıya vuran dalgalar sahile ulaşıp sahilin topografyasını aşındırarak sahili tahrip ettiği için yıkıcı dalgalar olarak adlandırılır. Aynı anda denizde dalgalar kaşık gibi hareket ederek deniz suyunu karıştırarak deniz atıklarının tek bir yerde toplanmamasını sağlar; deniz yaşamı için yaratılmış canlı bir yaşam alanıdır.  

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...