DEPREME NASIL HAZIRLANIRIZ ?

8 Kasım 2020

İzmir depreminin ardadından herkes farklı şeyler söylüyor ve buda ağrı bir bilgi kirliliği yaratmaktadır.Birçok insanda deprem korkusu oluşmaya başladı.Ama burada asıl gerçek olan şu ki Türkiye'nin deprem bölgesi olmasıdır.

Sizlere deprem öncesi, sonrası ve deprem anında neler yapmalıyız bunları anlatmaya çalışacağız.

Türkiye'deki deprem haritası ve riskli bölgeler

Deprem ile ilgili gerçeklerle yüzleşme zamanı.Yukarıda görmüş olduğunuz haritada belli bir şekilde riskli ve riski olmayan yerler net bir şekilde ortada.Kırmızı olan bölgeler yüksek riske sahip olan bölgeler.Sarıya doğru olan kısımlar ise en düşük riske sahip olan yerlerdir.

Deprem Gelmeden Önce Yapılması Gerekenler

Deprem başımıza gelmeden önce yapmamız gerek ilk önlem deprem planı oluşturmak olsun.

Bunun için ilk olarak depreme yakalandığınızda evden çıkmak için nasıl bir yol izlemelisiniz ? Deprem olurken evdeki insanların hangi görevleri üstlenmesi gerekir ?Deprem toplanma alanınız neresi olmalı ?

Ülkemizde yer alan ev planlarını göz önüne alacak olursak , deprem sırasında uzak kalmamız gereken yerler sırasıyla şöyle ; banyo , tuvalet , ve mutfak .

Japon uzmanlara göre Türkiye için en güvenli alanlar yatak odalarıdır.

Bu tarz temel olan bilgileri öğrendikten sonra evimizde tehlikeli yereler neler onları analiz edip tehlike arz eden durumları azaltmalıyız. Bunun için ise en önemli iş eşyaların yeri ve düzeni.

Evimi Depreme Nasıl Hazırlarım ?

1999 yılında yaşanan depremden sonra yapılan araştırmalara göre , deprem anında can kaybının %3 olan kısmı ve yaralanma olaylarının %50 olan kısmı eşyaların yıkılması , cam kırıkları yada evdeki tesisatlardan oluşan sorunlarla alakalı olduğu söylenmektedir.Bu durumda yapmamız gereken ilk önlem eşya düzeni olmalıdır.

Depreme Önlem Olarak Eşya Düzenlenmesi

 • Evimizdeki kanepe , koltuk ve yatakları , pencere kenarlarından ,duvara asılı olan tablolardan , aynalardan ve çerçevelerden mümkün olduğunca uzak yere yerleştirmek .
 • Raflarda bulunan ağır eşyalar rafların en üstüne değil de en alt kısmına yerleştirilmeli.
 • Evinizde bulunan dolapları , beyaz eşyaları kitaplıkları ve mutfak dolapları muhakkak duvara sabit bir şekilde olmalı.
 • Süs olarak kullandığımız dolap ve vitrinlerin içerisindeki eşyaların düşmemesi için dolaplara kilitli kulplar takılmalı.
 • Avizelerimizin seçimini yaparken hafif olmamamasına ve kolay kırılmamasına dikkat etmeliyiz. Ayrıca bunları duvara monte etmeliyiz.
 • Genellikle balkonlara süs amacıyla saksı yerleştiririz.Bu dışardan görünen saksılar deprem anı için oldukça tehlikelidir.Çünkü depren anında yoldan geçen birinin kafasına isabet ederek yaralayabilir.
 • Yataklarımızın ayak kısmına pil ,düdük su bulunan bir poşet bağlamalıyız.

Kendimizi Depreme Nasıl Hazırlarız ?

Deprem yaşandıktan sonra , depremin ne kadar yıkım yaptığına göre yardım ekiplerinin size ulaşması 72 saat gibi bir sürede gerçekleşebilir.Bu durumda sizi hayatta tutması için bir hazırlık çantası muhakkak bulundurmanız gerekiyor.

Deprem Çantamızda Neler olmalı ?

 • Kolay şekilde bozulmayacak olan konserveler
 • Su
 • Eczanelerde satılmakta olan ilk yardım çantası
 • Pil ile çalışan radyo
 • Fener yanında yedek pil bulundurulmalı
 • Battaniye
 • Para bir miktar
 • Kibrit yada çakmak
 • Düdük
 • Bebekler için hazırlanan çantada ise , mama , bez , biberon, yedek kıyafet eğer alerjik yada kronik rahasızlığı olan bir bebekse muhakkak ona iat bir kart bulunmalı çantada

Deprem sırasında evde olanlar ;

Deprem olmaya başladığında evdeyseniz hemen hayat üçgeni oluşturacak alan geçin. Hayat üçgeni oluşturan eşyalar ise genellike koltuklardır.Masa altına geçmek ise çok yanlış bir seçimdir. Masa altına geçerseniz tavan çöktüğü anda sizde altında ezilirsiniz.

Koltuk yanına geçince hemen cenin pozisyonu alın.Eğer tavan çökerse öken beton yığınları ilk olarak kanepeye düşecektir.Size gelen betonlar ise genellikle küçük parçalar olur.

Deprem sırasında kesinlikle balkondan uzak durmalısınız.Bir çok insan deprem anında balkondan atlamak ister ama bu durum çok yanlıştır.

Deprem anında merdiven ,asansörler ve kapı eşikleri de tehlikeli alanlardır.

Deprem biter bitmez yavaş ve sakin bir durumda apartmanı terk edin.Apartmandan çıkarken normal merdiveni değil yangın merdivenini kullanın.

Deprem esnasında ayakta olanlar

Deprem başladığında ayakta olanlar sakin kalarak güvenli alana çömelin.Ayakta yakalananların çoğu ayakta olduğu için yaralanabilirler.

Deprem sırasında uyuyorsanız

Deprem sırasında uykuda iseniz hemen yatağınızın yavaşça yuvarlanarak yatağın yanına geçiniz.Hemen ayaklarınızı karnınıza doğru çekin ve elinizle başınızı ve boynunuz koruyun.Bu işlemi yaparken yastık kulanmak boyun ve başı daha rahat korur.

Deprem anında banyo yada tuvaletteyseniz

Depreme yakalandığınız an hemen ayna ve rafların uzağında olacak şekilde yere çömelin.

Eğer deprem esnasında banyodaysanız hemen banyoya sarılıp yere çökün.

Deprem anında mutfaktaysanız

Deprem sırasında en güvensiz alan mutfaktır.Deprem başladığında mutfaktaysanız hemen mutfak dolaplarının ve rafların olduğu bölgeden uzak bir yere geçiniz.

Deprem sırasında dışardaysanız

Deprem başladığı sırada dışardaysanız hemen binalardan , elektrik direklerinden , köprülerin olduğu ve ağaçların olduğu bölgeden uzak mesafede durarak cenin pozisyonunu alın.Deprem anında ayakta durmak yaralanmaya neden olur.

Deprem sırasında arabadaysanız

Deprem başladığında aracınız seyir halindeyse hemen arabanızı kenara çekin ve aracınızı durdurun.Ama buradaki en önemli nokta aracınızı üst geçitlerden , köprülerden ve elektrik tellerinden uzak tutmanızdır.

Aracı güvenli alanda durdurduktan sonra hemen aracın yanında cenin pozisyonuna geçin.

Deprem hayatımızın bir geçeği.Böyle bir afeti umarız ki bir daha yaşamayız.Ama bu deprem gerçeğini aklımızdan çıkarmadan gerekli önlemleri almalıyız.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...