Depresyona İyi Gelen Besinler

27 Eylül 2021

Depresyonu azaltmak için tercih edilen yöntemlerden biri de yeme alışkanlığını değiştirmektedir. Uzmanlar bazı besinlerin bireylerin modunu yükselttiğini ve depresyona iyi geldiğini söylemektedir. Peki depresyona iyi gelen besinler genel olarak nelerdir? Bu besinlerin özellikleri nelerdir?

İnsan Psikolojisine İyi Gelen Besinler

Herkes yemek yemeyi sevmektedir. Hatta bazen çok sevmek beraberinde bir takım sağlık sorunları yaşanmasına da neden olabilmektedir. Bazen de yemek yemek birtakım rahatsızlıkların giderilmesinde önemli bir role sahiptir. Depresyon da bu rahatsızlıklardan biridir. Uzmanlar depresyon ile beslenme arasında önemli bir ilişki olduğundan bahsetmektedir.

Depresyona Genel Olarak İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Depresyon; bireylerin karamsarlık, çaresizlik, özgüvende azalma, olaylara karşı ilgisizlik ve uykusuzluk gibi çeşitli belirtileri olan bir ruhsal rahatsızlıktır. Ayrıca vücut gereken besinleri yeteri oranda almadığında da ruhsal sıkıntı, üzüntü ve stres gibi durumlar gözlenmektedir. Yani beslenme ile depresyon arasında bir ilişki bulunmaktadır. Depresyonu azaltmak için tüketilen besinler ise aşağıdaki gibidir.

  • Tavuk: B6 vitamini bakımından zengin olan tavuk, mutluluk hormonu (serotonin) ve dopamin üretmesinden dolayı bireylerin mutluluk seviyesini artırmakta ve buna bağlı olarak depresyonun önüne geçilmesini sağlamaktadır. Çünkü serotonin eksikliği psikolojiyi olumsuz etkilemektedir. Tavuk tüketmek bu ihtiyacı karşılamaktadır.
  • Bal: Doğal şeker barındırdığı için bal, tatlı krizlerini önleme adına birebirdir. İçinde yer alan doğal şeker ayrıca depresif duygularla savaşmaya yardımcı olmakta ve sinirleri yumuşatmaktadır.
  • Elma: Potasyum, fosfor ve B vitamini bakımından zengin olan elma, sinirleri yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir. Ayrıca duygu durum bozukluğu problemi olan kişilerin depresyon rahatsızlığı tedavisine etkisi bulunmaktadır.
  • Balık: Omega 3 yağ asitleri içeren balığın, psikoloji üzerindeki etkisi kanıtlanmıştır. Bu ürünleri tüketmek depresyon riskini önemli ölçüde düşürmektedir.
  • Kaju: Sinir sisteminde önemli bir etkiye sahip olan kaju, magnezyum, B6 vitamini ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu sayede depresyonla mücadele eden besin grubunda yer almaktadır.
  • Kakule: Sinirleri yatıştırıcı etkisi ile bilinen kakule, çay olarak tüketildiğinde bireyleri gevşetmekte ve stresi azaltmaktadır.
  • Safran: Safranın bireyi dinginleştirici ve sakinleştirici bir etkisi bulunmaktadır. Ayrıca
  • serotonin de içerdiği için bireylere mutluluk vermektedir.
  • Kakao: Vücuda endorfin hormonu salgılayan kakao, gerginliği ve stresi azaltmaktadır. Bireylerin mutlu ve huzurlu hissetmesini sağlamaktadır.
  • Zerdeçal: Bu besinin içinde curcumin isimli bir madde bulunmaktadır. Bu da serotonin ürettiği için kişi mutlu olmaktadır.

Yukarıda bahsedilen besinler depresyonu azaltmak için tüketilmektedir. Fakat yine de depresyon rahatsızlığı bulunan bireylerin sağlıklı bir hayat sürmek için psikologlardan da yardım alması gerekmektedir.
 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...