Dereotunun Faydası Neler? Dereotu Adet Sancısını Geçiriyor mu?

18 Aralık 2020

Bir çok sağlık sorunlarında faydası olan dereotunun, dizanteriye, adet düzensizliğine, ağız sorunlarına, kanser hastalıklarına, hıçkırık, uykusuzluk, solunun sorunu ve sindirimi artırmaya gibi sorunlarda rahatlama sağladığını biliyor muydunuz? Yazımızın devamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

Dereotunun yararları

Sindirime yardımcı olduğu için daha iyi zayıflamanıza yardım eder.

Mutfaklarımızda her zaman bulabileceğimiz dereotu, daha çok salatalarda kullanılır. Dereotu içerisinde olan uçucu yağlar bir uyarıcıdır. Sindirim ve safra suyunun salgılanmasını yardımcı olur. Bu yağ sayesinde bağırsakta bulunan peristaltik hareketini uyararak, hareketin geçmesini kolaylaşır ve bu sayede kabızlık oluşumuna son verir. Ayrıca diyet listesinde bulunması işinizi daha çok kolaylaştıracaktır. İçerisinde bulunan lifler sayesinde daha uzun tok olmanıza yardım edecektir.

Uykusuzluğa iyi gelir

İçerisinde olan uçucu yağ güçlü özellikler barındırır. Bunun yanı sıra, sakinleştirici, uyarıcı, hipnotiktir ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. İçerisinde olan uçucu yağlarında olan flavonoidler, B vitamini kişilerde hipnotik ve sakinleştirici etkileri ile hormonlar ve enzimleri salgılayarak aktive eder, böylece daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır.

Kemik sağlığına iyi gelir

Dereotu içerisinde bulunan kalsiyum sayesinde, kemik mineral yoğunluğunu ve kemik kaybına destek olur ve korumaktadır. Çoğu insanın etkileyebilen osteoporoz, diğer mineral ve kalsiyum ile beraber, kemiklerin olması gerektiği gibi gelişmesi ve büyümesine yardımcı olan en önemli bileşenlerdendir.

Diyabeti kontrol altına alır

Uzun zamandır dereotu diyabet ile insülin seviyesini yönetmekte olduğu belirtilmiştir. Yapılan insan üzeri deneylerde, kortikosteroidin sebep olan diyabette olan lipitler ve insülin arasında ki dalgalanmayı azaltarak destek olduğu görülmüştür.

Dereotun Adet sancısına iyi geliyor mu?

Adet sancınızı dereotu ile azaltmanız mümkün. Bunun yanı sıra adet söktürücü özelliği ile adetinizin zor anlarınızda size yardım edecektir. Özellikle çiğ tüketilen dereotu faydasını daha hızlı alacaksınız. Ayrıca çay şeklinde demleyerek de tüketebilirsiniz. Demlenmesini beklemelisiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...