Deri Ürünlerdeki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

22 Haziran 2021

 

 Deri ürünlerden leke çıkarma işlemi özen ve dikkat gerektiren bir işlemdir. Lekeye uygun doğru yöntemi seçerek deriye zarar vermeden pratik bir şekilde lekelerden kurtulmak mümkündür. Deri ürünlerin üzerindeki lekenin türüne göre belirlenmiş bazı müdahaleleri yaparak deri ürünlerinizi uzun süre boyunca kullanmaya devam edebilirsiniz. Lekenin deriye işleme oranına göre bazı müdahaleleri birden fazla uygulamanız gerekebilir. Aşağıdaki ipuçları ile her defasında bir uzmana götürmek zorunda kalmadan deri ürünler üzerindeki lekelerden kurtulmak mümkündür.

 

Deri ürünlerden yağ lekesi çıkarmak için lekenin üzerine karbonat döküp birkaç saat bekledikten sonra yumuşak hareketlerle silebilirsiniz. Karbonat yerine mısır nişastası da kullanabilirsiniz. Buradaki amaç kullanılan ürünün yağı emmesidir. Ağır lekelerde diş fırçası ile fırçaladıktan sonra su ile durulayıp kuru bir bezle silin. Küf lekelerinden kurtulmak için eşit oranda dağıtılmış alkol ve su karışımından faydalanabilirsiniz. Bu yöntem deriyi de dezenfekte edecektir. Alkol karışımı mürekkep lekesi için de kullanışlı olacaktır. Okaliptüs yağı ile ovmak, inatçı mürekkep lekeleri için birebirdir. Özellikle tükenmez kalem izini oldukça başarılı bir şekilde çıkarmanıza yardımcı olur. Gazetelerden kaynaklı mürekkep izlerinde veya kalıcı marker kalemlerden kalan izlerde ise aerosol saç spreyinden yardım alabilirsiniz. Spreyi lekeye püskürtüp yumuşak bir bezle silmek etkili sonuçlar verecektir.

 

 

Deriden Leke Çıkarırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 Deri ürünlere zarar vermeden leke çıkarma işlemi yapabilmek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar deri ürününüzü yıpratmanızın önüne geçer, bu sayede ürününüzün kullanım ömrü uzamış olur. Diğer kumaşlarda olduğu gibi deri ürünlerde de lekeye hemen müdahale etmek çok önemlidir. Ancak kurumuş ve üzerinden zaman geçmiş lekelerden de kurtulmak mümkündür. Bu noktada bazı uygulamaların birkaç defa tekrar edilebileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Üst üste uygulama yaparken deriyi bir süre dinlendirmek faydalı olacaktır. Hangi uygulamayı yaparsanız yapın ürünün göz önünde olmayan bölgelerinde ufak bir deneme yapmak sürprizlere karşı koruyucu olacaktır. Eğer ürün seçmiş olduğunuz uygulamayı kaldırabiliyorsa ve deri hasar görmüyorsa lekenin üzerinde uygulamaya geçebilirsiniz. Uygulamalardan sonra ürün tamamen kuruduğunda vazelin veya badem yağı gibi bir ürünle deriyi nemlendirmek kullanım ömrünü uzatacaktır.

 

 

Aseton ile deriden leke çıkarma işlemi etkilidir fakat deriyi yıpratan bir işlemdir. Diğer uygulamalardan sonuç alamadığınızda, deriye fazla işlemiş lekelerde bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Eğer açık renkli deriden leke çıkarıyorsanız eşit miktarda krem tartar ile limon suyu kullanarak deriyi silebilirsiniz. Çok hassas deri ürünlerde sonuç alamıyorsanız uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...