Dermokozmetik Hakkında Bilmemiz Gerekenler 

12 Mart 2022

Dermokozmetik Hakkında Bilmemiz Gerekenler 

Dermokozmetik, dermatoloji tıp dalı ve kozmetik kelimelerin birleşmesi ile ortaya çıkan bir terimdir. Belirli cilt sorunları yaşayan kimselerin, cilt sorunlarını düzeltmesinde ve ciltlerinin korunmasına yardımcı olurken yaşlanma belirtilerini de azaltılmasına fayda sağlar. Dermokozmetik ürünler saç, yüz, el ve ayak için kullanılan ürünlerdir. Kremler, losyon tonikler, cilt serumları, temizleme jelleri, köpükler, jeller, şampuanlar, katı pudralar, maskeleri bu ürünler arasında sayabiliriz.

Dermokozmetik hakkında bilmemiz gerekenler ayrıntılı bir şekilde bilmemiz bizler için doğru ürünleri satın almamızda faydalı olacaktır. 

Dermokozmetik ve Kozmetik Farkı Nedir?

Yasa ve yönetmeliklerde belirtilen Dermokozmetik ürünler kozmetik ürünlerden farklı olarak klinik testlerde denetlenmiş, cilt yapılarına uygun, etkin ve yan etkileri açısından cilde uyumlu ürünlerdir. Kozmetik ürünler üretirken genelde bu yönlerine dikkat edilmez. Yani genel bir kullanım amaçları vardır. 

Ayrıca Dermokozmetik ürünlerde her cilt tipine ve cilt sorununa uygun farklı formüller bir araya getirilerek ürünler ortaya çıkarken kozmetik de bu tarz ayrımlar söz konusu değildir. Koku, renk ve koruyucu maddeler açısından değerlendirdiğimizde ise Dermokozmetik ürünler daha az ve hafif iken, kozmetik ürünler daha yoğun renk, koku içermektedir. Bu durum fiyatlar konusunda da etkili olmaktadır. Dermokozmetik ürünler daha pahalı iken kozmetik ürünler daha uygun olmaktadır. 

Dermokozmetik ürünlerde de kozmetik ürünlerde de son kullanma tarihlerinin belirtilmesi zorunludur. 

Dermokozmetik Kremler İlaç Olarak Sayılır mı?

Dermokozmetik hakkında bilmemiz gerekenler genelde ilaç yerine sayılıp sayılmamasıdır. Dermokozmetik ürünler elbette ki ilaç olarak sayılmazlar. Hastalıkların tedavisine katkı sağladığı düşünülemez. Bu ürünler ciltlerin genel durumlarını korumaya ve desteklemeye fayda sağlamaktadır. Dermokozmetik cilt ve saç bakım ürünleri içerisinde kullanılan formüller diğer kozmetik ürünlerinden oldukça farklı yapıdadır. Daha güçlü ve etkili maddelerden oluşmaktadır. Bu ürünler satın alınmadan önce bir dermatolog gözetiminde satın alınması gerekir. Dermatologlar cildinizin yağ ve nem oranlarına, keratin miktarların, cilt yüzeyinde bulunan hassasiyetlere göre farklı olmaktadır. Ürünleri satın almadan evvel önce minik bir cilt alanında testleri yapılmalı, alerjik reaksiyon gösterip göstermediği kontrol edilmeli daha sonra ürün satın alınmalıdır. 

Dermokozmetik ürünler hakkında daha ayrıntılı bilgi için ana sayfa üzerinden iletişim kanallarımızı kullanabilirsiniz. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...