Dezenfektanlar Sağlıklı Mıdır?

4 Şubat 2022

Dezenfektanlar Sağlıklı Mıdır?  

Dezenfektan kullanımı koronavirüsün hızla yayılmasıyla birlikte son zamanlarda oldukça artış göstermiştir. Bu durumda insanlar el dezenfektanı hakkında birçok soruya cevap aramaya başladılar. El dezenfektanı yeterince güvenli mi? Bakteri ve virüsler el dezenfektanı ile yok edilebilir mi? Fazla kullanıldığında sağlığımıza ne gibi etkileri olur? Bu yazımızda sizler için dezenfektanlar sağlıklı mıdır sorusunun cevabını vereceğiz.  
 Günlük hayatta ellerimizle birçok yere dokunuyor ve farkında olmadan bir sürü mikroorganizmaya maruz kalıyoruz. Özellikle şu an gündemde olan Koronavirüs nedeniyle sağlığımız çok daha fazla tehdit altında. Çözüm ise ellerimizi su ve sabunla detaylı bir şekilde en az 20 saniye boyunca yıkamaktır. Ancak bazı durumlarda su ve sabuna erişmemiz mümkün değil. Bu durumlarda ise el dezenfektanları devreye giriyor.  

Dezenfektanlar Virüs ve Bakterileri Yok Eder Mi?  

Dezenfektanlarda yüksek miktarda kimyasal madde ve alkol bulunur. Su ve sabunun olmadığı zamanlarda elleri dezenfekte etmenin yolu dezenfektan kullanmaktır. Ancak bu maddeler egzama ve cilt kuruluğu gibi reaksiyonlara neden olabiliyor. Dezenfektanlar her daim yüzde yüz temizlik sağlamazlar. Elleriniz çok kirli ise bütün mikropları yok edemeyebiliyor. 

Dezenfektanların Aşırı Kullanımında Sağlığa Etkileri  

Dezenfektan kullanımının sağlığa herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak çok fazla el dezenfektanı kullanmak cilde zarar verebilir. Bazı dezenfektanlar çok miktarda alkol içerir. Bu, ciltteki yağı kurutabilir. Cildin bariyer fonksiyonunu engelleyerek ciltte kuruluk, kızarıklık ve pullanmalara neden olabilir. Özellikle  çocukların cildi yetişkinlere göre daha hassas olduğu için mümkün olduğunca çok kullanmamalı veya yetişkin gözetiminde çok az miktarda kullanmalıdır. El dezenfektanları birçok kimyasal içerdiğinden alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca  özellikle astım gibi rahatsızlıkları olan kişilerde daha fazla tahriş edici ve hassasiyet oluşturabilecek kimyasal kokular içerenler gelişebilir.  El dezenfektanları alkol içerdiklerinden yanıcıdır. Bu nedenle kullanırken yanıcı  durumlardan kaçınmak ve elleri kurutmak gerekir. El dezenfektanının aşırı veya yanlış kullanımı cildi kurutur. Alerjik reaksiyon oluşabilir. İçinde bulunan triklosan nedeniyle antibiyotik direnci oluşabilir. Fiziksel sağlığı tehdit edebilir. Astım ve kronik cilt hastalıklarına neden olabilir. Bağışıklık sisteminin olumsuz etkileri olabilir.   

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...