Dijital Para Nedir?

10 Ekim 2021

Dijitalleşen dünya ile birlikte "dijital para" kavramı da hayatımızda yer edinmiştir. Elektronik bankacılığın da artmasıyla dijital paralar popüler olarak kullanılmaya başlanmıştır. Dijital paralar sadece elektronik olarak kullanılabilen, herhangi bir fiziksel forma sahip olmayan para birimidir. Merkezi bir otorite tarafından oluşturulan ve yönetilen dijital para, kripto paraları da kapsayan geniş bir kümedir. Dijital paranın sahip olduğu yapısal özellikler, fiziksel parayla aynıdır. Fakat dijital paranın kullanılması için dijital cihazlara ve ağlara ihtiyaç duyulmaktadır. Dijital para kullanıcıları kendi aralarında düşük maliyete ve kısa sürede para transferi yapmaktadır. Aynı zamanda dijital parayla daima çevrimiçi ve çevrimdışı işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Yapılan işlemler, kullanıcıların kimlik bilgileri açık olacak şekilde yapılmaktadır. Ayrıca dijital paralar merkezi otoriteler tarafından desteklendiği için artışında ve düşüşünde çok fazla dalgalanmalar yaşanmamaktadır. 

Dijital Para Çeşitleri Nelerdir?

Dijital para birimi, sanal para ve kripto para dahil tüm elektronik paraları kapsamaktadır. Kripto paralar, dijital paranın içinde olmasına rağmen daha farklı özelliklere sahiptir. Şöyle söyleyebiliriz ki, dijital paraların yönetildiği bir merkez yoktur, bununla beraber kullanıcılar herhangi bir işlem yapmak istediğinde kimlik bilgilerine de gerek duyulmaz. Kripto paralar daha çok topluluklar tarafından yönetilmektedir. Pek çok kripto para birimi mevcuttur. Bu para birimlerinin arasında en çok kullanılan ve popüler olanları ise şu şekildedir; Bitcoin, Ethereum, Binance, XRP, Tether, Dogecoin ve Litecoin. Bunlar kripto paraların arasında en fazla yatırım yapılanlardır. Piyasanın durumuna göre birimler artmakta ve düşmektedir. Son yıllarda popülaritesini arttıran dijital paraların zamanla dünyada hakimiyet kuracağı da düşünülüyor.

Dijital Para Nasıl Kullanılır?

Dijital para kullanımı elektroniktir. Tablet, bilgisayar, akıllı telefon ve internet gibi sanal ortamlarda kullanılır. Dijital para daha çok sosyal ağ ve çevrimiçi oyunlarda kullanılmaktadır. Fakat aynı zamanda bir ürün satın alırken de kullanımına başvurulmaktadır. Özellikle E-ticaret üzerinden yapılan alışverişler dijital parayla rahatlıkla yapılabilmekte ve çok fazla tercih edilmektedir. Pek çok E-ticaret sitesi dijital para üzerinden yapılan ödemeleri kabul etmektedir. Sanal ortamda kullanıma daha çok müsait olan dijital paralar merkez bankaların birçoğu tarafından desteklenmektedir. Dijital para ile yapılan ödemeler bazı ülkelerde de kabul görmektedir. Hatta birçok ülke kendi dijital para birimini çıkarmaya da başlamıştır. Türkiye'de bu konuda hazırlıklar yapmaya başlamıştır. Yurt dışında bazı oteller, kafeler ve restoranlar gibi mekanlarda dijital parayla yapılan ödemeler kabul edilmektedir. Bununla beraber aralarında sadece dijital paradan yapılan ödemeleri kabul eden yerlerde mevcuttur. Türkiye'de de sınırlı sayıda da olsa bazı mekanlarda dijital para üzerinden yapılan ödemeler kabul edilmektedir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...