Dijital Teknolojiler Nelerdir?

23 Haziran 2022

Dijital Teknolojiler Nelerdir?

Dijital teknoloji için bir yazılımın var olması ve bu programlamanın da makine ile etkileşim içerisinde olması gerekmektedir. Yapay zeka aşamasına gelmiş günümüz koşullarında önemli derecede gelişim göstermiş olan dijital teknolojiler, hayatımızı kolaylaştırmak adına bazı işleri çok daha basit hale getirmektedir. Özellikler sanayi sektöründe de işlerin daha hızlı ve güvenli bir şekilde yapılması için paketleme, ayırma ve sayma gibi işlemlerde dijital teknolojiye başvurulmaktadır. 

Dijital Teknoloji Örnekleri

Yapay Zeka ve İleri Düzey Makine Öğrenimi

Yazıya kıyasla doğal dil işleme teknolojisi yapay zeka ve gelişmiş makine öğrenmesi sistemleri; anlama, öğrenme, tahminde bulunma ve uyarlama gibi çeşitli özellikleri barındıran gelişmiş bilgisayar sistemlerini ifade etmektedir. Bu sistemler gelecek bir sonraki davranış veya hareketi öğrenerek değiştirebilir ve daha akıllı olan cihazlar ve programlar yaratabilmektedir. 

Akıllı Uygulamalar

Sanal kişisel asistan gibi teknolojileri bünyesinde bulunduran akıllı uygulamalar, günlük görev akışını kolaylaştırmaktadır. Farklı çeşit akıllı uygulamalar sayesinde kişinin hayatında önemli rol oynamaktadır.

Diğer Akıllı Cihazlar

Robot, drone ve otonom araçlar gibi dijital teknoloji sayesinde üretilen akıllı cihazlar hayatımızın her alanında günümüzde kullanılmaktadır. Robotlar ilk olarak ev aletleri olarak hayatımıza girmişlerdir. İlk başlarda çeşitli mutfak gereçleri ve temizlik cihazları olarak hayatımızda yer alan robotlar giderek gelişim göstermektedirler. Drone ise çoğunlukla kamera bağlanarak günlük hayatımızda işlev görmektedir. Kullanım alanları ise gitgide değişik ve farklı konumlar almaktadır. 

Konuşma Tanıma Sistemleri

Konuşma yolu ile iletişim sağlanan sistemlerin “saat kaç” gibi ufak çaplı sesli görüşmelerden, bir soruşturma içerisinde tanığın sözlü ifadesinden suç işlemiş şüphelinin eşgalinin oluşturulmasına kadar farklı alanlarda çeşitli karmaşık süreçler için de kullanılabilmektedir. 

Arabalar ve Diğer Araçlar

Modern şekilde tasarlanmış otomobillerin merkezinde motor odaklı izleme ve ayarlama, güvenlik sistemlerini kontrol etme ve ek olarak konfor, rahatlık ve güvenlik sistemlerini çalıştırmak amaçlı kullanıma tasarlanmış bilgisayarlar bulunmaktadır. Tekneler ve uçaklar gibi diğer araçlarda da daha çok işlevsellik açısından bilgisayar odaklı olması daha çok görülmektedir. Dijital teknoloji son hızla ilerlemeye ve gelişmeye devam ederken sürücüsüz araçların günümüz hayatında kullanımının yayılması ise son derece hızlı olacağı düşünülmektedir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...