Din

Dini Nikah Nedir?

19 Mayıs 2022

Dini Nikah Nedir?

Dini nikah, Türkiye devleti tarafından düzenlenmiş resmi nikah işleminden farklı olarak düzenlenen bir nikah türüdür. Halk arasında dini nikahı imamın kıyması doğrultusunda “İmam Nikahı” olarak da isimlendirilmektedir.

Nikah sözlükte kelime olarak birleştirme, bir araya getirme, evlenme, evlilik anlamına gelmektedir. Dini nikah ise İslam şartları sınırları içerisinde aralarında evlenme engeli bulunmayan bir erkek ile bir kadının hayatlarını geçici olmaksızın birleştirmelerini sağlayan eşler arasında meydana gelen evlilik ilişkisini ifade etmektedir. Arapça’da “zevac” kökünden türemiş olan kelimeler de evlenmek, evlilik, evlendirmek ve evliliğin iki tarafını oluşturan eşler anlamlarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Dini nikah, İslam’ın gerektirdiği şartların yerine getirilmesi ile bir erkek ve bir kadının Allah huzurunda nikah kıymasıdır. Çiftlerin aralarında karşılıklı anlaşma ve sözleşme ile yapılan nikah eylemi ve evlilik Hz. Muhammed’in de Müslüman kişiler için yol gösterdiği sünnetlerden birisidir. 

Dini Nkah Kıyılması İçin Gerekli Şartlar

  • Evlenmek isteyen dini nikah kıyılmasını isteyen bir erkek ve bir kadının veya vekalet verdikleri kişilerin hazır olması.
  • Kendi özgür iradeleri ile erkek ve kızın nikah faalinin gerçekleştirilebilmesi için “Kabul ettim” demeleri gerekmektedir.
  • Maliki mezhebi inanışına göre nikahın gizli olmaması duyurulması gerekmektedir.
  • Hanefi mezhebi hariç diğer mezheplerin kabul gördükleri inanışa göre dini nikah kıyılabilmesi için kız tarafının velisinin izni bulunmalıdır.
  • Ergenlik çağına girmiş ve aklı yerinde erkek şahit kesin olmak üzere 2 erkek veya 1 erkek 2 kadın şahidin nikaha şahitlik etmesi gerekmektedir.

Dini Nikah Nasıl Bozulur?

Dini nikah çerçevesi içerisinde boşanmayı erkek gerçekleştirebilir. Dini nikahta boşanma işlemi resmi nikah ile benzerlik göstermemektedir. Çiftten erkek olanın kadını boşaması için 3 bağ halinde “Boşadım” demesi gerekmektedir. Belirli aralıklarla veya tek seferde olacak şekilde erkeğin 3 kere boşadım demesi ile boşanma gerçekleşir. Bu duruma dini nikahın düşmesi de denmektedir. 

Bilinçli olmayacak şekilde gerçekleşen boşanma için kişiler sorumlu değildir. Fakat bilinçli, iradeli ve isteyerek gerçekleştirilen boşanma işlemi gerekli şartlar tekrar gerçekleştirilebilir. Dini nikah aynı kişilerle tekrar tazelenebilir. 2 erkek şahidin olması ve her iki tarafında “kabul ettim” beyanında tekrar bulunmasıyla nikah tazelenir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

PEYGAMBER EFENDİMİZİN SÜNNETLERİ

1 Mayıs 2023

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v.) hayatı boyunca uyguladığı davranışlar ve söyleml...

Felak Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Felak Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’i yeni öğrenmeye başlayanlar Felak Suresi ve anlam...

Nas Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Nas Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’in son suresi olan Nas Suresinin Anlamı meraklı okurl...