Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

25 Eylül 2021

Diş bakımı yapmak sanıldığı kadar uğraş isteyen bir iş değildir. Düzenli ve doğru yapıldığında herkes sağlıklı diş  ve ağız yapısına sahip olabilir. Dişler besinlerle sürekli temas ettiği ve dış etkenlerden kolaylıkla etkilendiği için hasar görmekte ve sağlık sorunları oluşturmaktadır. Doğru diş bakımı ile hasar oluşumu rahatlıkla önlenebilmektedir. Daha sağlıklı diş yapısı için diş bakımına daha çocuk yaşta başlamak gerekmektedir. "Ağaç yaşken eğilir" sözünü hatırlatarak diş bakımına ne kadar erken yaşta başlanması gerektiğini vurgulamakta fayda var. Sağlıksız diş yapısı kendisini görüntüsünden de belli etmektedir. Dişler çürüyebilmekte veya lekeler oluşabilmektedir. Bu sağlıksız görünüm kişileri ve çevrelerini rahatsız edebilir. Bu da psikolojik olarak kişilerin sağlığını etkileyebilir. Bunların yaşanmasını kimse istemez, bu yüzden diş bakımını düzenli ve doğru şekilde yapmak gerekmektedir.

Diş Bakımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diş bakımı konusunda birçok yöntem ve teknik olabilir. Herkes tarafından rahatlıkla uygulanabilecek ve sağlıklı dişlerin elde edilmesini sağlayacak basit yöntemler de vardır. Bu yöntemlerden en önemlisi dişleri düzenli olarak fırçalamaktır. Dişleri fırçalarken seçilen diş macunu ve diş fırçasına dikkat edilmeli. Diş fırçası diş etine ve diş yapısına zarar vermeyecek şekilde yumuşak kıllı olmalıdır. Diş macunlarının ise florürlü olması gerektiğine dikkat ermek gerekir. Florür, diş yapısını beslemekte ve çürük oluşumunu engellemektedir. Dişler fırçalandıktan sonra diş arasında besin kaldıysa diş ipi yardımıyla kolaylıkla çıkarılabilmektedir. Diş ipi kullanımı bu konuda en sağlıklı tercihtir. Aynı zamanda ağız bakım suları kullanarak da diş sağlığı korunabilir. Ağız bakım suları diş fırçalama sonrasında, ağızda gargara yaparak kullanılmaktadır. Ayrıca ağız bakım suları diş eti sağlığını korumaya da yardımcı olmaktadır.

Diş Bakımı İçin Zararlı Yiyecek Ve İçecekler Neler?

Beslenme tarzına dikkat ederek de diş bakımı desteklenebilir. Kalsiyum bakımından zengin olan süt ürünlerini tüketmekte fayda var. Kalsiyum diş yapısı için büyük besleyicidir. Bununla beraber şeker ve şekerli gıdalardan uzak durmak gerekmektedir. Şeker ağız içinde asiditeyi oluşturmaktadır, bu da dişlerde çürük oluşumuna sebep olmaktadır. Dişlerde leke oluşumuna ve sararmalara neden olan çay ve kahve gibi kafeinli içecek tüketimini de en aza indirmek gerekir. Diş bakımı da yapılmadığında, diş yapısında oluşan lekeler ve sararmalar zamanla kalıcı olabilir. Diş yapısına zarar veren soda gibi yüksek asitli içeceklerin de tüketimine dikkat edilmeli. Soda gibi asidik yapıya sahip olan turşu ve domates yenilmek istenildiğinde de dikkat edilmeli. Tüketimi sonrasında mutlaka 1 bardak su içilmeli. Bu besinler mutlak alınmak istenecektir. Besinler tüketilebilir fakat aza indirmekte ve ardından diş bakımını yapmakta fayda vardır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...