Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

28 Ekim 2021

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

 

Dişler, diş etleri ve ağız sağlığı oldukça önemlidir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığına ekstra özen gösterilmesi gereklidir. Dişleri diş etleri çevrelemektedir. Bu nedenle diş etleri hem ağız sağlığı için hem de diş sağlığı için önemli bir yerdir. Diş etleri birçok nedenden dolayı zarar görebilmekte hatta hastalanabilmektedir. Bu hastalıkların en büyük sebebi ise yeti kadar diş ve ağız sağlığına dikkat etmemek gelmektedir. Her gün 2 kere dişler fırçalanmadığında, diş ipi kullanılmadığında ve gargara yapılmadığı takdirde diş etleri hastalanabilmektedir. Ağız ile yemekler yendiği için ağızda birçok bakteri olabilmektedir. Bakterilerin temizlenebilmesi için ise dişlerin düzenli olarak fırçalanması gerekmektedir. Gerekli olan temizliğin yapılmaması durumunda diş etleri zarar görebilmektedir. Diş etleri hastalıklarının önemli ve ciddi sonuçları bulunmaktadır. Bunlardan en büyüğü ise dişlerin dökülmesi olmaktadır.

Diş Eti Hastalıkları

Diş etleri ile ilgili tüm hastalıklara periodontoloji bölümü bakmaktadır. Diş eti hastalıkları şu şekilde olmaktadır;

  • Gingivits: Enfeksiyon sonucu diş etlerinin yakalandığı hastalığa gingivits adı verilmektedir. Bu hastalık sonucunda diş etlerinde kanama, şişlik ve kızarıklık meydana gelmektedir. Aynı zamanda hastalık nedeni ile ağızda kötü bir koku da oluşabilmektedir. Gingivits hastalığının tedavi edilmemesi durumunda Periodontitis hastalığı gelişebilmektedir.
  • Periodontitis: Bu hastalıkta sadece diş etleri değil çene kemiği ve periodontal lifler de etkilenmektedir. Diş etlerinde bakterilerin gelişebilmesi için bir periodontal cep alanı oluşur. Bu alanda bakteriler hızlı bir şekilde geliştiği için enfeksiyon hızla ilerler ve diş etlerinde kayıplar meydana gelir. Diş etlerinin zayıflaması ya da doku kaybı yaşaması sonucunda dişlerin çekilmesi gerekebilir.
  • Periodontal apse ve gingival apse: Diş etleri ile ilgili görülen diğer bir hastalığa ise periodontal apse ya da gingival apse adı verilmektedir. Bu hastalık diş etlerinde bir şişlik oluşturarak apse olmasına neden olmaktadır.

Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Diş eti hastalıklarına plak adı verilen yemek artıkları ve bakterilerin yer aldığı tabaka neden olmaktadır. Plakların oluşmasının en büyük nedeni dişlerin yeterince temizlenmemesi olmaktadır. Diş eti hastalıkları ilerlediğinde belirtiler vermeye başlamaktadır. Diş etleri ile ilgili hastalıkların ilk zamanlarında belirtiler çok fazla ortaya çıkmamaktadır. Bu hastalıkların en çok görülen ve en büyük belirtisi ise diş eti kanamalarıdır. Sağlıklı diş etleri normalde kanama yapmaz. Ancak diş etlerinde bir sorun olması durumunda kanama meydana gelmektedir. Dişler fırçalanırken ya da durup dururken diş etlerinin kanaması diş eti hastalıklarının habercisi olmaktadır. Aynı zamanda diş etlerindeki kızarıklık, şişlik, renk değişiklikleri, diş etlerinin çekilmesi, dişlerin sallanması ve ağızdaki kötü koku diş eti hastalıklarının diğer belirtileri arasında yer almaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...