Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

26 Şubat 2021

Yaş ilerledikçe artan diz ağrısı hayat kalitemizi düşürür ve kişiyi olumsuz yönden etkilemektedir. Bu ağrının kişi de bıraktığı ağrı ne ne kadar rahatsız edici olsa da, bundan kurtulmak o kadar da zor değil. Şimdi size bu ağrıların beslenme ile alakalı olduğunu söylesek? Evet doğru duydunuz.

Belli bir yaştan sonra eklem ağrıları daha fazla olmaya başlayacaktır. Buda diz ağrıların daha çok olmasını sağlayan bölge diyebiliriz.

Ama bazı uygulamalar ile bu ağrıdan belli bir süre sonra kurtulmanız mümkün. Şimdi sizlere vereceğimiz bilgiler ile bu ağrılardan kurtulmanız mümkün hale gelecektir.

Diz Ağrısına Çözüm

Diz Ağrısı İçin D vitamini

Yapılan araştırmalar sonucu düşük olan D vitamini kadınlar, artrit ile bağlı olan diz ağrısının yüksek D vitamini olan kişilere göre 3 kat daha yüksek olduğu anlaşılmıştır. Bundan dolayı gün içinde almanız gereken 400 IU D vitamini almayı ihmal etmeyin. İlk olarak test yaptırarak bunu öğrenmelisiniz.

Brezilya fıstığı tüketmenin faydası

Yapılan araştırma sonucunda, North Caroline Üniversitesi de bulunan bilim adamlarının bu besin içerisinde selenyum bakımından zengin olması ve içinde mineral seviyesinin yüksek olması nedeniyle dizlerde oluşacak artrit olma riskini yaklaşık %40 seviyelerde azalttığı görülmüştür. Gün içinde 3 adet brezilya fıstığı tüketmeyi ihmal etmeyin.

Diz Ağrısı İçin Çıplak ayak ile yürümek

Araştırmalar sonunda çıplak ayak ile yürümek diz, kalça ve bileğinin ağrılarına iyi gelir buda dizlerde olan stresi yaklaşık %12 azaltmaktadır.

Kilolardan kurtulmalısınız

Kilonun diz ağrılarını etkilediğini hepimiz biliyoruz. Michigan Eyalet Üniversitesinin yapmış olduğu araştırma sonucunda kişinin 6 ay içinde vücudunun ağırlığının 5 katını azaltabilmesi sonucu diz kıkırdağı ve sinirlerinin üstünde olan baskıyı ve ağrıyı yaklaşık %25 oranda düşürdüğü belirlenmiştir.

Süt Tüketmelisiniz

Günde 1 bardak süt içmek diz ağrılarının neredeyse %50 sini azalttığı uzamanlar tarafından yapılan araştırma sonucu belirlenmiştir.

Süt içinde bulunan iyot sayesinde kıkırdağın güçlenmesini sağlamaktadır. İyot, kalsiyum ve B-12 vitamin değerleri sayesine oluşmaktadır. Bir diğer araştırmaya göre ''Küçük , günlük sütler diğer sütlere göre daha koruyucu ve kadınlarda diz ağrısını 70 yaşlarda daha da azaltabildiğini belirtmiştir.

Yaban mersini tüketimi

Yaban mersini içerisinde ellagik asit bulunmaktadır. Norhwestern Üniversitesinde bilim adamların yapmış olduğu araştırmada, yaban mersinini faydası o kadar fazla ki haftanın 3 günü taze yada dondurulmuş şekilde 3 fincan tüketmek diz ağrısını %18 azalttığı ve buda yaklaşık 3 ay sonunda %52 oranda azalttığı görülmüştür.

Yaban mersini içinde bulunan K vitamini ve magnezyum sayesinde kıkırdağı meydana getiren enzimleri daha etkin hale getirmeye yardım eder.

Not: Gün içinde diğer yağlardan ziyade 3 çorba kaşık zeytinyağı tüketmek diz ağrılarını %20 oranda düşürecektir. Yağ içerisinde bulunan anti-enflamatuar olan skualen bulunmaktadır. Buda bağışıklık hücrelerinin diz kıkırdağı etkilemesini önleyecektir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...