Doğal Aromaterapi Ürünleriyle Organik Aromaterapi Ürünlerinin Farkı Nedir?  

18 Mart 2022

Doğal Aromaterapi Ürünleriyle Organik Aromaterapi Ürünlerinin Farkı Nedir?  

Doğal Aromaterapi Ürünleriyle Organik Aromaterapi Ürünlerinin Farkı Nedir? sorusu sıkça sorulan sorulardan biridir. Çünkü birçok kişinin yanıltıcı bilgilerden dolayı kafası karışıyor. Aromaterapi, normalde tedavi amaçlı kullanılan bitkilerin güçlü özlerini alınması açısından farklıdır, bu nedenle bitkileri kendimiz kullanmaktan daha fazla fayda elde ederiz. Aromaterapinin tanımını kısaca özetlemek gerekirse, uçucu yağların ve esansların zihinsel veya fiziksel iyileşme, enerjiyi artırma, rahatlama ve güçlenme amacıyla kullanıldığı popüler bir alternatif tıp yöntemi olduğunu söylenebilir. Aromaterapi uygulaması için ne kadar farklı bitki varsa o kadar farklı uygulama yöntemi olduğu söylenebilir. Bunların arasında masaj ve banyo en çok tercih edilenlerdir ancak solunum yollarının solunması, sıcak ve soğuk kompresler veya eve tütsü mumları, yağlar veya taşlar yerleştirilerek daha dekoratif etkiler de elde edilebilir. En çok tercih edilen ve bilinen aromaterapi yağları lavanta, okaliptüs, biberiye, limon ve greyfurttur. Aromaterapi, doğal aromaterapi ve organik aromaterapi ürünleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu durumda Doğal Aromaterapi Ürünleriyle Organik Aromaterapi Ürünlerinin Farkı Nedir? soruları merak edilir.  

 

Organik Aromaterapi  

Kontrollü tarımla toprak analizi yapılır, çevresel faktörler değerlendirilir, yetkili kurum tarafından denetlenerek yetiştirilir ve organik sertifikaya sahip olan ürünlere doğal aromaterapi denir.  

Doğal Aromaterapi  

Herhangi bir tarlada, arazide ya da bazen otoyol kenarında yetişen bitkilerden elde edilmiş olan ürünlere doğal aromaterapi denir.  

Bu iki tipte de birçok farklılık bulunmaktadır. Ne yazık ki bugün doğayı kirlettiğimiz koşullarda, bitkilerin doğal olmaları onları aromaterapide kullanmak için yeterli değil. Örneğin gece gündüz giden bir karayolunun kenarında yetişen bir portakaldan elde edilen uçucu yağın şifa vermesi beklenemez. Alternatif olarak sentetik gübreler, zirai ilaçlar, su kirliliği, fabrika atıkları, çevrede kullanılan hava kalitesi, canlı bir organizma olan bitkiyi ve dolayısıyla o bitkiden elde edilen yağı doğrudan etkiler. Ancak kontrollü, toprak analizleri ve düzenli olarak izlenen organik tarım uygulamaları ile yetiştirilen bitkilerden elde edilen sertifikalı organik yağlar güvenli ve sağlıklıdır. Aromaterapide sertifikalı organik ürünleri tercih etmekte fayda var. 
 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...