Doğal Gaz Faturalarını Yarıya Düşürmenin Püf Noktaları

28 Kasım 2020

Soğuyan havalar sonucu fazla gelen doğal gaz faturaları can sıkıcı olabilir. Ama biz o soğuk havalarda sıcak evde oturup camdan dışarıyı izlemeyi seviyoruz. Ama maalesef ki soğuk havalarda ısınmanın da pahalıya patladığını biliyoruz. Bizde sizler için daha sıcak ve az fatura ödeyerek nasıl yapabilirsiniz bunu araştırdık. Gelin birlikte öğrenelim.

1- Perdeler

Daha sıcak bir evde oturmak par ile olabiliyor ama biz doğanın bize verdiği güneşten faydalanabiliriz. Dışarıdan gelen güneş ışığı izin verin girsin evinize. Güneş olduğu zamanlarda bırakın evinize girsin. Kaybolan güneşten sonra mutlaka perdelerinizi kapatın sıcaklığı koruması için.

2- Perde Boyutları

Genelde petekler camın altında olur. Peteklerin önü kapandığı sürece ısıyı içeriye veremezsiniz. İşte bu nedenle eğer sizin de perdeleriniz uzun ise bu ısıyı düşürmeye neden olursunuz. Ama uzun perdeleri bir kıskaç ile yukarı kaldırırsanız petekleriniz açılmış olacaktır.

3- Zaman tutalım

Genelde uyandığımızda evin soğuk olduğunu hissederiz ve kombiyi artırırız. Bu size doğru gelse de aslında o kadar da iyi bir çözüm yolu değil. Çünkü cebinizden daha fazlası çıkacaktır. Böyle yapmak yerine kombinize ayarlayıcı takarak, yatmadan önce biraz daha artması için ayarlar ve böylece faturanız az gelmesini sağlayacaktır. Çünkü kazanların belli bir ayarda ısınma hızları var. Sizin evde olmadığınız anlarda kazanın fazla ısınması sizin için bir yararı olmayacak.

4- Koltuk

Az önce bahsettiğimiz gibi, petek önüne getirilen koltuklar size kendinizi daha iyi hissettirebilir. Ama fatura geldiğinde böyle düşünmeyeceksiniz. Evinizin ısınması ve peteklerden daha fazla yararlanmak için, petek önlerini boş bırakmalısınız.

5- Yalıtım

Evde ısıyı oluşturmak önemli olduğu kadar, bu ısıyı kaybetmemekte o kadar önemli. Evde oluşan sıcaklığın %25 yeterli yalıtım yapılmayan çatılarda çıkıp gidiyor. Bu nedenle evin yalıtımı ve çatısının iyi yapıldığından emin olmalısınız.

6- Kaloriferinizi fazla açmamalısınız

Sadece 1 dereceden kaynaklı bile faturanız %10 azalabilmektedir. Duyduklarınız şaşırtmasın sizi. Bu durumda evdeki kombinin ayarını yükseltmeye gerek yok aslında. Olması gereken sıcaklık 18* C ile 21* C arasında dengede tutmalısınız.

7- Yeni kombi yada petek

10 Yılı geçmiş yada daha fazla olan petek yada kombi kullanmanız yerine yenisini almak sizi biraz fazla gelebilir, ama bu sizin için daha tasarruflu olacaktır. Çünkü eski olan petek ve kombinin tasarrufu olamayacağında size daha pahalıya sebep olacaktır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...