Doğru Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

27 Şubat 2022

Doğru Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?  

Ağız bakımı en önemli kişisel bakımlardan biridir. Günde en az iki kez yapılması gereken ağız bakımı çoğu zaman ertelenir. Ancak ağız hijyeni için ağız bakımı göz ardı edilemez.   

Ağız Bakımı Nedir?  

Ağız bakımı günde iki kez ağzınızı temizlemektir. Bununla birlikte doğru ağız bakımı da yapılmalıdır. Doğru ağız bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını sizler için paylaştık. Ağız bakımı için malzemeler; diş fırçası, diş macunu, diş ipi, gargara, gargara ve gargara. Bu materyaller yalnızca uygun ağız bakımı için kullanılmalıdır. Ağız bakımının önemi özellikle oluşum yıllarında ortaya çıkmaktadır. Bebeklikten itibaren ağız bakımına özen gösterilmelidir. Çocuklar bebeklik döneminden itibaren ağız bakımına değer verirler, bu nedenle süt dişleri yerine kalıcı dişler daha sağlıklı bir şekilde oluşur. Bu nedenle erken yaşlardan itibaren ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ağız bakımı günlük yaşamla bağlantılı olması gereken bir bakım türüdür.  

Doğru Ağız Bakımı  

 Ağız bakımınızı doğru yapın, günde en az 2 kez dişlerinizi fırçalayın! Yatmadan önce dişlerinizi fırçalamak ve sabah güne dişlerinizi fırçalayarak başlamak dişlerinizi olumsuz durumlardan koruyacaktır. Yemekten sonra fırçalanarak dişler yemek artıklarından temizlenir. Diş fırçası seçerken  yumuşak olmasına özen gösterilmelidir. Sert kıllara sahip bir diş fırçası diş etlerine zarar verebilir. Klasik diş fırçasının yanı sıra şarjlı veya elektrikli diş fırçası arasından seçim yapabilirsiniz. Elektrikli diş fırçaları manuel diş fırçasına göre daha etkili bir şekilde dişleri temizler. Diş macununun  mercimek büyüklüğünde sıkılması yeterli olacaktır.  

Doğru bir ağız bakımı nasıl yapılır sorusunun en önemli cevaplarından biri de diş ipi kullanımıdır. Diş ipi, iyi ağız hijyeninin kaçınılmaz yönlerinden biridir. Diş  fırçasının temizleyemediği alanları temizlemek için diş ipi kullanılmalıdır. Ayrıca diş ipi kullanımı dişlerde plak oluşma riskinin azalmasına yardımcı olur. Yemek artıklarını temizlemek için en iyi yol diş ipidir. Ağız bakımında kullanılan diğer bir ürün de gargaradır. Gargaralar ağız kokusunu önler. Ağız çalkalama suları, ağzı bakımına adapte edilmelidir. Böylelikle ferah bir nefese kavuşabilirsiniz. Ağız çalkalama suları 30 - 60 sn. arasında gargara yaparak kullanılmalıdır.
 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...