Doğru Diş Fırçalama Teknikleri

5 Mart 2022

Doğru Diş Fırçalama Teknikleri

Ağız ve diş eti sağlığımız için en önemli konulardan birini doğru diş fırçalama teknikleri uygulanması gerekliliği oluşturmaktadır. Bir çok diş ve diş eti problemi düzgün bir şekilde diş fırçalama rutini uygulayamamaktan kaynaklanmaktadır. Küçük yaşlarda edinilen doğru bilinen yanlış uygulamalar zamanla dişlerimize zarar vermekte bu da en başta diş çürümeleri olmak üzere bir çok diş hastalığını beraberinde getirmektedir. Peki doğru diş fırçalama teknikleri nelerdir? Yazımızın devamında bu sorunun yanıtı bulabilmeniz mümkündür. Burada yazılan bilgileri alışkanlık haline getirilmesi dişlerin düzenli bir şekilde bakım yapılmasını sağlayarak ağız içi sağlığımızın korunması için önemli olacaktır.

  • Dişler üzerinde gün içinde tükettiğimiz besinler ve içecekler zamanla tortular oluşturmakta ve bu tortular düzenli temizlenmediğinde diş sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle uzmanlar tarafından önerilen günlük üç kez yemeklerden sonra diş fırçalama işlemlerini rutin hale getirmekle işe başlamalıyız.
  • Diş fırçalarken çok fazla macun kullanmamalıyız. Küçük bir parça diş macunu dişlerimizin temizliği için yeterli olmaktadır.
  • Diş fırçası seçimi diş fırçalama konusunda en fazla üzerinde durulması gereken konulardan biridir. Fırçanın dişlere zarar vermeyecek nitelikte seçilmesi ve bu konuda diş hekiminizden yardım alınması tavsiye edilmektedir. Bazı fırçalar çok sert olduğundan diş minesine zarar verebilmektedir. Yada tam tersi çok yumuşak fırçalar derinlemesine temizlik sağlamadığından yine diş sağlığımızı olumsuz etkilemektedir.
  • Dişlerimizi fırçayı dik konumda tutarak değil hafif eğik duracak bir şekilde fırçalama işlemini gerçekleştirmeliyiz.
  • Diş fırçalarken fırçayı dişlerimize çok fazla bastırmak dişlerimize zarar vermektedir. Bu nedenle nazik hareketler ile fırçalama işlemini gerçekleştirmeliyiz.
  • Dil yüzeyinin düzgün bir şekilde temizliği de diş ve ağız içi sağlığımız için önemli konulardandır. Dil temizliği için özel üretilmiş aparatların yardımı ile dilimizi dişlerimiz fırçalama anında temizlemeyi rutin haline getirmeliyiz. Bu hem ağız içinde oluşabilecek kokuları engellemeye yardımcı olacak hem de ağız içinde bakteri oluşumunu engelleyecektir.
  • Dişlerimizi macunla fırçaladıktan sonra macunu tükürerek ağızdan atmak yeterli olmaktadır.
  • Diş ipi ve yan yüzey temizleyicileri de düzenli kullanmayı alışkanlık haline getirmemiz ağız sağlığımız için önemli olmaktadır. Bu sayede diş fırçalama ile ulaşamadığımız ağız içi birikintileri ağızdan temizleyerek çürük oluşumunu engellemiş olmaktayız.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...