Doğru Şarap Nasıl Seçilir?

28 Kasım 2021

Doğru Şarap Nasıl Seçilir?

Doğru şarap seçimi yapmak önemlidir. Her şarabın içildiği yer ve zaman vardır. Bazı şarap türleri, romantik akşam yemekleri ve iş görüşmeleri için seçilirken bazıları ise yalnız başına veya arkadaşlar ile birlikte içildiğinde zevkli olmaktadır. Fakat merak etmeyin şarap işinde yeniyseniz, içeceğiniz şarabı neye göre seçeceğinizi bulmak kolaydır. Aynı zamanda şaraplar lezzet bakımından birbirlerine göre birçok fark içermektedir. Bazı şaraplar daha eşik olurken bazı şaraplar daha tatlıdır. Bazıları ise buz veya yemek ile beraber içilmeye uygundur. 

Şarap, Kırmızı Şarap, Bardak, İÇmek, Alkol, Zevk

Kırmızı Şarap Ve Beyaz Şarap Arasındaki Farklar

Kırmızı ve beyaz şarap arasında ki en büyük fark aslında kullanılan üzüm türünün rengiyle ilgilidir. Aynı zamanda beyaz şarap fermente edilmeden önce, üzümün kabukları ve çekirdekleri üzümden ayıklanır. Fakat kırmızı şarapta üzümün çekirdekleri ve kabukları ayıklanmaz. Diğer farklılık kırmızı şarabın romantik akşam yemeklerine daha uygun olmasıdır. Kırmızı rengiyle birçok kültürde kırmızı şarap romantizmin sembollerinden birisidir. Aynı zamanda kırmızı şaraba kırmızı rengini veren, şarabın üzüm kabuklarıyla birlikte fermente edilmesidir. Beyaz şaraplar ise iyi bir antioksidan olma özelliğine sahiptir. Ara sıra birkaç kadeh içmek sağlığınız için faydalı olabilir. Aynı zamanda hafif yemeklerle beraber giderler ve genellikle içimleri daha kolaydır. Beyaz şarabın içiminin daha kolay olmasının nedeni fermente edilmeden ayıklanan kabuklar ve çekirdeklerdir. Bu sayede daha hafif bir tatları vardır. Kırmızı şaraplar beyaz şaraplara oranla sağlığa daha faydalıdır. Beyaz şaraplar iyi bir antioksidan kaynağı olsalar da kabukları ve çekirdekleri ayıklandığı için, düşük bir besin değerine sahiplerdir.

Farklı Şarap Türleri

Tatlı Şarap

Normal şaraptan daha tatlı bir şaraptır. Kolay içimi nedeniyle genellikle şarap içmekte zorlananlar tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda yemekten sonra iyi gitmektedir. Genellikle fermente işlemi sırasında şeker vb. eklemeler yapılarak elde edilir. 

Köpüklü Şarap

Köpüklü şarap genelde fermantasyon sürecinden sonra şaraba karbondioksit eklenmesiyle elde edilir. Ekşi veya tatlı olabilmektedir. Köpükler tadında genellikle bir farklılığa sebep olmasa da romantik akşam yemeklerine farklı bir hava katabilirler.

Ekşi Şarap

Ekşi şarap tat olarak sirkeyi andırmaktadır. Aslında şarabın asit oranı çok yükselirse sirkeye dönüşür. Ekşi şarap aslında daha yüksek asit sevilerine sahip üzümlerden elde edilmektedir. Eğer bu ekşi tadı baskılamak isterseniz şaraba bir miktar şeker eklemeniz sorunu genellikle çözecektir.

Acı Şarap

Acı şaraba tadını veren üzümün kabukları ve sapıdır. Genellikle içildiğinde dilde acı bir tat bırakır. Aynı zamanda ağızda susuzluk hissi yaratabilir. Genellikle farklı tatları seven şarap içicileri tarafından sevilirler. İlk kez içecekler için tavsiye edilmez.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...