Doku Uyuşmazlığı Nedir? 

12 Nisan 2022

Doku Uyuşmazlığı Nedir? 

Doku uyuşmazlığı, özellikle organ nakli esnasında alıcı ve verici kişiler arasında ortaya çıkan uyuşmazlığı ifade etmektedir. Organ nakilleri esnasında kişiler arasında doku uyumundan daha çok doku uyumsuzluğunun olup olmadığına bakılmaktadır. Örneğin; vericilerden alınan organın doku grupları alıcı ve vericinin tek yumurta olması haricinde alıcılardan farklılık göstermektedir. Anne ve babadan alınması planlanan organların (genelde böbrek nakilleri için geçerli) çocuklara nakli sırasında sıklıkla yarı yarıya oranla doku benzerliği mevcut olmaktadır. 

Akraba olmayan bir karı koca arasında yapılması planlanan organ nakillerinde genelde hiçbir doku benzerliği görülmemektedir. Ancak yine de başarılı organ nakilleri olabilmektedir. Burada asıl belirleyici ve önemli olan unsur nakli planlanması gereken organın dokularına karşı hastada önceden gelişen bir savunma bulup bulunmamasıdır. Yapılan testler sonucunda hastada doku uyuşmazlığı olup olmadığına bakılmaktadır. 

Doku Uyuşmazlığı Sonuçları Nasıl Değerlendirilir?

Uzman hekimler tarafından yapılan doku uyuşmazlığı test sonuçlarına göre “organ naklinin gerçekleşmesine uygun” olarak bir değerlendirme gelirse ameliyat esnasında vericiden alınan organın alıcıya nakledilmesi sonrasında, damarlar açıldığı esnada organ bağışıklık sistemi açısından bir sorunla karşılaşmaz ve normal olarak çalışmasına devam eder. Ancak uyuşmazlık söz konusu ise ameliyat baştan ertelenmektedir.

Doku uyuşmazlığı tespit edilmemişse ameliyat sonrası süreçte hastanın kendisine nakledilen organın farklı bir kişiye ait olduğunu anlamaması ve vücudunun da organı reddetmemesi için uzman hekimler tarafından ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bağışıklık baskılayıcı olarak adlandırılan bu tedavilerde ameliyat sonraki ilk dönemde biraz daha fazla ağırlık verilir. Yani tedavi ilk başta daha yoğun uygulanırken ilk 3 ayın ardından ilaç dozları azaltılır.  Tedavinin durdurulması söz konusu değildir çünkü bu tedavi kişinin hayatı boyunca uygulayacağı bir tedavi türü olarak bilinmektedir.

Doku Uyuşmazlığı 

Doku uyuşmazlığı, en basit tanımıyla genlerin insanlar arasında yüzlerce hatta binlerce türü varken yalnızca anne ve babadan alınmış olanları ifade eden hasta ve donorün HLA ya da MHC genlerinin yeterince bir bakıma tıpatıp aynına sahip olmamaları neticesinde birinin diğerini patojen olarak algılanması durumudur da denebilir.

Doku uyuşmazlığı tespit edildiğinde organ nakilleri gerçekleşmez ve uygun bir donar bulunma süreci devam eder. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...