Döviz Kuru Nedir?

26 Mart 2022

Döviz Kuru Nedir? 

Herhangi bir ülkenin kullanmış olduğu para biriminin diğer ülkelerin kullandıkları para birimleri karşısındaki değerini gösteren katsayıya döviz kuru denilmektedir. Ülkemizde son zamanlarda artış göstermesi insanların döviz kuru nedir gibi soruları araştırmaya başladı. 

Ülkemizde döviz kuru sistemleri 3’e ayrılmaktadır. Bunlar;

  • Esnek Piyasa Döviz Kuru

Merkez Bankasının müdahalede bulunmadığı ve kurun serbest bir şekilde dalgalandığı sisteme esnek piyasa döviz kuru denmektedir.

  • Sabit Kur Sistemi

Merkez Bankasının döviz kurunun dengede bulunması için müdahale ettiği sistemlere denmektedir. 

  • Denetimli Kur Sistemi

Merkez Bankasının döviz kurunda olan dalgalanmaları kontrol etmesine yönelik faaliyet göstermiş olduğu döviz kur sistemlerine denetimli kur sistemleri denmektedir. 

Döviz kuru sistemleri genelde ekonomi ile ilgilenen kişilerin baktıkları sistemlerdir. Yatırımlarını döviz kuru üzerinden yapmak isteyen bireyler bankacılık uygulamaları ile kolayca döviz kurlarını takip edebilmektedir.

Döviz Kurunun Manası Nedir?

Döviz kurunun manasına baktığımızda bir ülkenin para biriminin başka bir ülkenin para birimi karşısında değer katsayısına denildiğini söylemiştik. Ülkeler arası ticarette kullanılmakta olan ve en fazla tercih edilen yatırım araçlarından biri dövizdir. Döviz kullanılarak yapılan olan işlemlerde alış-satış kurları bulunmaktadır. Döviz kuru nedir ya da türleri nelerdir diye arama motorları üzerinde yapılan araştırmalar sıklaşmıştır. 

Döviz Kuru Türleri Nelerdir?

Döviz kuru türleri incelendiği zaman 4 farklı kur sistemi olduğunu görmekteyiz. 

  • Nominal kur

Yabancı para birimlerinin ulusal para birimi karşısındaki değere denir. 1 ABD Dolarının başka bir ülkenin para biriminden yabancı para birimine eşitliğini gösteren döviz kuruna denmektedir.

  • Reel Kur

Nominal kurun enflasyon oranı içerisinde düzenlenmesiyle birlikte reel kur ortaya çıkmaktadır. Nominal kurun değeri doğrudan reel kurla alakalı olmaktadır. Reel kurun arttığında USD/TL paritesinde olan TL değer kaybeder.

  • Çapraz Kur

Yabancı para birimlerinin başka bir yabancı para birimi türünden kur değerine denmektedir. Örneğin; bir bireyin elinde bulunan Dolar ile Euro almak istediği an bu kur devreye girmektedir.

  • Efektif Kur

İki yabancı döviz kurunun birbiriyle ortalamasının hesaplanmasıyla bu kur ortaya çıkmaktadır. Çapraz kurda işlem yapmadan evvel para birimlerinin değerinin öğrenilmesi lazımdır. 

Döviz kuru nedir ve kur türleri neler hakkında bilgilendirici bir yazı hazırlamaya çalıştık. İlgili diğer içerikleri bloğumuz içerisinde bulabilirsiniz. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...