Din

Dünya Üzerinde ki Başlıca Dinler

12 Mayıs 2022

Dünya Üzerinde ki Başlıca Dinler

Dünya’da en çok inananı bulunan 4 adet din bulunmaktadır. Bu dinlerin isimleri; İslamiyet, Hristiyanlık, Yahudilik ve Budizm’dir. Bu dinlere ek olarak başka dinler de vardır fakat bunların inananı az sayıdadır. 

Dinlerin Özellikleri

İSLAMİYET: Bu din zaman içerisinde en son ortaya çıkmış olan dindir. Bu dine inanan kişilere Müslüman adı verilmektedir. İslamiyet dini en başta sevgi ve barış dinidir. Her zaman canlı ayırt etmeksizin sevmeyi ve barış içerisinde olmayı öğütler. İnsanlar arası birleştirici bir özelliği vardır.

Dil, ırk cinsiyet, bölge ve diğer beşeri özellikler İslamiyet dinine inanmaya aykırı özellikler değildir.. Aynı zamanda aklı da vurgulayarak bilime önem verir. Hayvan ve kadınlara değer vererek, korunması gerektiğini de vurgular. Diğer bir özelliği ise bu dine inananların yaş ortalamasının en genç nüfus olmasıdır. 

HRİSTİYANLIK, YAHUDİLİK VE BUDİZM: Hristiyanlık dini tek Tanrı’ya inanmaktadır. Hz. İsa kutsal gördükleri Peygamber olan kişidir. Hristiyanlık dinine mensup olan insanlar Hz. İsa aracılığıyla bu dine inanarak Tanrı ile iletişim kurarlar. Kutsal kitapları ise İncil ismindedir.

Yahudilik dininde de yine tek Tanrı inancı vardır. Kutsal gördükleri kitabın ismi ise Tevrat’tır. 

Budizm dini Hindistan’da ortaya çıkmıştır ve sonrasında o bölgeden yayılmıştır. Hintliler tarafından inanılmakla birlikte dünya üzerinde farklı ülkelerde de inananı fazla sayıdadır. 

 

Dinlerin En Temel Ortak Özellikleri

Başlıca dinlerin en temel ortak özelliği tek Tanrı inancı, O’nu her şeyden çok sevmek ve koşulsuz inanmaktır. Başlıca büyük dinler inananlarına Tanrılarına şükretmeyi, ümit etmeyi O’na inanmalarını, dua etmelerini görev vermişlerdir. Tüm dinlerin ortak noktası insanın önemli olmasıdır. İnsanların birbirini sevmesi ve barış içinde olmaları dinlerin başlıca buyurduklarındandır. Bu sevgiyi göstermenin de önemli olmasıyla insanlara paylaşmayı, dayanışmayı, insanların keder ve üzüntülerini gidermeyi ve onları sevindirmeyi öğütlemişlerdir. Bu dinlerin ortak amacı, kişinin ahiret ve dünya hayatında mutluluğunu temin etmektedir. Ayrıca adaletli olmak, hak yememek, barışı korumak bu dinlerin buyurduğu ortak emirlerdendir. 

İlahi dinlerde ortak özellik olarak Dünya bir sınav yeri görüşü vardır. Bunun doğrultusunda ortak inanç ise ahiret hayatını daha iyi geçirebilmek için insanın Dünya üzerindeki davranışlarına dikkat etmektir. Tanrı bunun için ise razı geldiği hayırlı işler ile, hoşlanmadığı kötü ve günah sayılan işleri açıkça belirtmiştir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

PEYGAMBER EFENDİMİZİN SÜNNETLERİ

1 Mayıs 2023

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v.) hayatı boyunca uyguladığı davranışlar ve söyleml...

Felak Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Felak Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’i yeni öğrenmeye başlayanlar Felak Suresi ve anlam...

Nas Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Nas Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’in son suresi olan Nas Suresinin Anlamı meraklı okurl...