Dünyada En Sık Deprem Yaşanan Bölge Neresidir?

2 Nisan 2022

Dünyada En Sık Deprem Yaşanan Bölge Neresidir?

Dünyada en çok deprem yaşanan bölge pasifik deprem kuşağıdır. Bütün dünya genelinde bugüne kadar olmuş depremlerin yaklaşık %80'lik bölümü bu bölgede yaşanmıştır. En çok depreme maruz kalan ülke ise bu bölgede yer alan Japonya'dır. Dünyada yaşanan depremlerin hep bu bölgede olmasının sebebi fay hatlarının yoğunluğunun burada konuşlanmasından kaynaklanmaktadır. Dünyada En Sık Deprem Yaşanan Bölge Neresidir? Sorusu araştırılan konular arasında yer almakta olup yazımızın devamında bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dünyada her yıl yaklaşık olarak 500.000 binden fazla deprem gerçekleştiği ortaya konulmaktadır. Ancak yaşanan tüm depremleri hissetmemekteyiz. Bunun nedeni yerin belirli bir kilometre altında olan depremlerin yüzeye yansımalarının az olmalarından kaynaklanmaktadır. Yaşanan bu depremlerin 100.000 kadar kısmı ise hissedilmekte bazıları canlılara ve yaşam alanlarına büyük zararlar vermektedir. Pasifik kuşağının deprem bölgesi olmasında buranın aktif volkanlarla kaplı olmasının da büyük etkisi bulunmaktadır. Pasifik deprem kuşağı içinde yer alan bölgeler arasında Güney Amerika kıyıları, Orta Amerika, Meksika, Yeni Gine, Yeni Zelanda, Filipinler, Güney Pasifik kıyı bölgesi, Orta Amerika, Alaska'nın güneyi sayılabilmektedir.

İkinci Büyük Deprem Kuşağı Neresidir?

Dünyada yaşanmakta olan depremlerin en fazla hissedildiği ikinci bölge ise Alp-Himelaya deprem kuşağı olarak bilinen alandır. Bu kısım Endonezya, Himalaya, Akdeniz ve Atlas Okyanusunu içine alan alanı kapsamaktadır. Ülkemizin de bir çok bölümünü kapsayan bu kuşak yıkıcı depremlerin yaşanabildiği alanları göstermektedir. Dünya tarihi boyunca bir çok deprem meydana gelmiş olup en yıkıcılarından biri bu kuşakta Endonezya bölgesinde meydana gelmiştir. 2004 yılında yaşanan bu deprem 9,1 olarak kayıtlara geçmiştir. 

En Çok Deprem Yaşayan Ülkeler

Deprem kuşağında yer alan canlıların en çok etkilendiği felaketlerden biri olan depremler bir çok farklı ülkede yaşanabilen felaketlerdir. Ülkelerin içinde bulunduğu kuşağın deprem kuşağında kaçıncı dereceden risk teşkil ettiği yaşanan depremlerin de büyüklüğünü belirleyen unsurlardan biridir. 1900 lü yıllardan bu yana kayda giren depremlerden en çok nasibini alan ülkeler arasında Çin, Japonya, Endonezya, İran, Türkiye, ABD, Peru ,Meksika ,Yeni Zelanda, Yunanistan gibi ülkeler yer almaktadır. Depremler dünyada yaşam sürdükçe yaşanabilecek felaketlerden olup canlılar açısından zarar görmemek ve bu felaketleri en az hasarla atlamak için deprem kuşaklarına uygun yapılaşmaya gidilmesi gerekmektedir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...