Dünyada Su Altı Müzeler Nelerdir?

14 Aralık 2021

Dünyada Su Altı Müzeler Nelerdir?

Su altı müzeler, son 20 yılda ortaya çıkan su altında kalan arkeolojik kalıntıların bulunduğu bir alandır.  Su altı müzeler halkın gelişimini sağlamsının yan sıra ortak kültürlerin buluşmasını da sağlamaktadır. Ayrıca, dalış sporları için uygun imkânlar sunarken, deniz canlıların koruma ve çeşitliliğini arıtmaktadır. Arkeoloji mirasını korumasını ve bilgilendirmesini sağlayan su altı müzeler çevreyi, denizi ve ekolojiyi de koruma bilinciyle beraber gelişimini sağlıyor. Dünyada farklı ülkelerde bulunan tarihi kalıntıların izlerini taşıyan müzelerdir. Ayrıca, geçmiş tarihin zamanında kalan şehir ve yapılarına siz buluşturmaktır. Görünmesi gereken yerler arasında bulunan su altı müzeler:

Cancun su altı müzesi( MUSA)

İngiliz sanatçı olan Jason deCaires Taylor tarafından oluşturulan ilk modern su altı müzesi iki bölümden oluşmaktadır.  İlk bölümde 473 heykel sergilenirken, ikinci bölümde ise 33 eser sergilenmektedir. Ziyaretçiler 9 farklı dalış imkânı sunulur ve 2 profesyonel dalışçı ile ziyaretler gerçekleştirilir.

 

Museo Atlantico su altı müzesi

Avrupa ve Atlantik okyanusun ilk su altı müzesi olmaktadır. Çeşitli türdeki hayvanlara ev sahipliği yapabileceği ve heykellerin su altı ekosistemine uyumlu bir şekilde yapılmıştır. Çevresel kalkınma konusunda farkındalık yaratmak için yapılan bu müze sanat ve turizmi birleştirmesiyle oluşturulmuştur.

Baia su altı parkı

İtalya’da buluna bu s-u altı parkı önüne geçilmeyen sıtma hastalığı nedeniyle sular altında kaldı. Ayrıca, Baia şehri Pompei volkan külleri ile kaplanarak tarihe karıştı.  Tüplü ve şnorkelli dalışı ile ziyaret edilmektedir. Doğa koruma amaçlanan bu park bahçe, ortak akıl ve harekete dair bir girişim sergilemektedir.

Herod Limanı 

İsrail’de bulunan ve Roma döneminin en büyük limanlardan birini sergilemektedir. Rıhtım kullanılarak inşa edilen ilk liman olarak tarihe geçilmiştir.

Florida Panhandle gemi enkazı şeridi

Florida bulunan donanma römorkörleri, petrol sahasının ikmal gemileri ve ikinci dünya savaşında kalan mayın tarama gemi ve vapurları bulunmaktadır. Ayrıca, dünyanın en büyük yapay resifini olan uçak gemisi USS Oriskany bulunuyor.

 

Türkiye’de İlk Su Altı Müzesi Side

Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan 155 heykel sergilenmektedir.1,5 mil açığında yer alan heykelin 11,18 ve 24 metre derinliklerinde bulunmaktadır. Ayrıca, yılda ortalama 10 bin dalış yapılıyor. Meksika’da 400 heykeli olan su altı müzesinden sonra dünyanın en büyük ikinci su altı müzesi özelliği taşımaktadır. 5 ayrı teması bulunmaktadır. Semazen ve denizkızı heykeli, deve kervanı ve bedevi heykelli, Kurtuluş savaşı temalı olan asker ve sipahi heykelleri son olarakta yunan mitolojisinin deniz tanrısı olarak bilinen Poseidon heykeli de bulunmaktadır. Tecrübeli dalgıçlar ile dalış fırsatları sunuluyor. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...