Dünyada Yer Alan Su Altı Müzeleri

19 Ağustos 2021

 Su altı müzeleri son 20 yılda ortaya çıkan ve çok popüler olmaya başlayan yeni bir konsept. Birbirinden farklı özelliklere sahip olan bu müzeleri ziyaret ederken hem suya gömülü olan arkeolojik kalıntıları yerinde görüyorsunuz hem de dünya ekosisteminde azalan resif sorunu da birinci elde görme şansınız oluyor. Üstelik dalış kıyafetleri ile yüzmek ise bambaşka bir avantajı. Şu ana kadar dünya çapında toplam 6 adet su altı müzesi bulunmakta. Bunlardan bazıları modern bazıları ise roma zamanından kalma şehirlerdir.

 

 

Dünyanın Harika Su Müzeleri

 Su altı müzeleri konsepti yeni bir akım olduğu için şu anda belli başlı bölgelerde bulunmaktadır. Bunlardan belki de en önemlisi ve ilk modern su altı müzesi Cancun su altı müzesidir. Meksika’da bulunan bu harika yer İngiliz sanatçı Jason deCaires Taylor tarafından ortaya çıkarılmıştır.

 

 

 Neredeyse her yıl 750.000 insan tarafından ziyaret edilen bu yer de tehlike altında olan resiflerden uzaklaştırma amacı da vardır. Bu müzede 9 plandan 2si dalış sertifikası olmayan turistlere yönelik tasarlanmış. Profesyonel dalışçılar ile beraber bu iki alanı gezebilirsiniz. İki farklı bölümden oluşan su altı müzesi Manchones ve Punta Nizuc adı verilmiştir. Manchones’de 473 heykel, Punta Nizuc’da ise 33 eser sergilenmektedir.

 

 

Su altı müzeleri dendiğinde akla ilk gelen ve 2015 yılında ziyarete açılan Side Su Altı Müzesi ise Antalya’nın Side ilçesinde yer almaktadır. İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi tarafından yapılan bu su altı müzesi 177 heykelin sergilendiği bir alandır. Kurtuluş Savaşındaki kahraman askerlerinin tasvirlerinden, Mevlâna heykeline ve günümüzde çok büyük bir dram olan Suriye savaşından kaçarken boğulan çocuklar anısına yapılan çiçek bahçesi ve ünlü Yunan deniz tanrısı Poseidon heykeli yer almaktadır.  Cancun Müzesinden sonra en çok heykel bulunan 2. Su altı müzesi olarak bilinen bu harika yeri yılda neredeyse 10 binden fazla ziyaretçi ziyaret etmektedir.

 

 

 Su altı müzeleri deyince akla gelen bir diğer su altı müzesi ise Museo Altantico’dur. İspanya’da bulunan bu müze Atlantik okyanusunun ilk su altı müzesi olarak bilinmektedir. Ayrıca UNESCO tarafından Lanzarote Biyosfer Rezervi olarak ilan edilmiştir. Dalış sertifikanız olsun ya da olmasın çeşitli planlamalar ile bu harika su altı müzesini ziyaret edebilmek mümkündür. Bu birbirinden harika müzeler her yıl pek çok misafiri ağırlamaktadır. Gidenlere güzel bir yaşatan ve huzur veren bu mekanlar görülmeye değerdir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...