Dünya’daki En Büyük Kanyon

7 Ekim 2021

Kanyonlar ve vadiler dağ zirvelerinin ve uçurumların arasında olan aktif nehirlerin hareketleri ile şekillenen derinliklerin oluşumu sonucu ortaya çıkmaktadır. Doğal eğilimleri yüzünden aktıkları yüzeyleri keserek altlarında kalan taşları da aşındırmaktadır. Dünya üzerinde pek çok kanyon bulunmaktadır. Bu kanyonlar derinlikleri, uzunlukları ve farklı özelliklere göre kategorilere ayrılmaktadır. 

Dünyanın en büyük kanyonu Amerika Birleşik Devletleri'nde yer alan Grand Canyon olarak bilinmektedir. Büyük kanyon olarak dilimize çevrilen bu kanyon bir Avrupalı tarafından fark edilmiştir.

Grand Canyon (Büyük Kanyon)

İlk kez 1450 yılında İspanyol Garcis Lopez de Cardenas tarafından keşfedilen bu büyük devasa kanyon üzerinde ilk bilimsel araştırmalar da John Wesley Powell tarafından 1869 yılında yapılmıştır. Yapılan araştırmalara göre Kızılderililerin bu kanyon duvarlarında yerleşim birimleri kurdukları yönündedir. Amerika’nın kuzey Arizona eyaletinde yer alan bu büyük kanyonun ortalama yükseltisi 1600 metre yani yaklaşık olarak 5.200 Ft derinliktedir. Ayrıca 4,17 trilyon metreküp hacme sahip olduğu da bilinmektedir. 

Dünyanın yeni yedi harikası seçme anketlerinde 28. Sırada finalist olarak gösterilen bu kanyona ilgi ise çok fazladır. Burada dünyanın en büyük kanyon ifadesinde geniş bir anlam bulunmaktadır. Bu kanyonların gerçek derinlikleri, uzunlukları farklı olarak nitelendirilir. Örneğin Himalayalar da bulunan büyük kanyonların erişilmez oluşları dolayısıyla en büyük kanyon tanımı içerisinde yer almaları mümkün olmamaktadır. 

Dünyanın en büyük kanyonu Grand Canyon’dan sonra ikinci olarak gösterilen kanyon ise ülkemizde bulunmaktadır. Uşak iline bağlı olan Ulubey ilçesinde bulunan Ulubey Kanyonu, 77 kilometrelik uzunluğa sahiptir. 

Grand Canyon Özellikleri

Büyük Kanyon (Grand Canyon), Colaroda Irmağı boyunca milyonlarca yıldan beri yarmalar sayesinde oluşmuştur. Colorado Irmağının 1 milyon yıldan daha fazladır Colorado yaylasını kazarak/aşındırarak derinleştirdiği boğazın Büyük Kanyon Ulusal Parkı sınırları içerisinde bulunan 90 km uzunluktaki en derin ve etkileyici kısmı ise Power Gölünden başlayıp Mead Gölüne kadar uzanmaktadır. Grand Canyon, Kuzey Amerika’nın 2 milyar yıllık coğrafi oluşumunu da bizler için anlatıyor. Kanyon içerisinde çok sayıda hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Rafting, kaya tırmanışı, yamaç paraşütü ve doğa yürüyüşleri bu kanyonda yapılan aktivitelerden bazılarıdır. 

Grand Kanyon birçok farklı renge sahiptir. Bu büyüleyici atmosfer dünyadaki herkesin ilgisini çekmektedir. Amerika'nın eski başkanlarından Roosevelt de bu kanyonun en büyük hayranlarından biri olarak bilinir. Kanyon üzerindeki çalışmaları destekleyen başkan sık sık bu kanyonu ziyaret edermiş. Bundan dolayı her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Kanyon yer aldığı erler Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk ulusal parkı olarak nitelendirilir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

ELMALI TART TARİFİ

23 Eylül 2023

Elmalı tart tarifi için gerekli malzemeler:Hamuru için: 2,5 su bardağı un 1/2 su ba...

Bu Özellikler Sizde de Varsa Zencefil Kullanmayın!

30 Kasım 2020

Bir çok şeyde faydası olan zencefil, bazen her faydalı besin herkese fayda sağlamıyor....

Bu Uygulama İle Herkes Estetik Yaptırdığımı Düşündü

16 Ağustos 2020

İşte yüzdeki genişlemiş gözeneklerin 1 ay gibi kısa sürede yok edecek uygulama.Yüzde k...