Dünyamızın Çekirdeğine Doğru İnildikçe Sıcaklık Nasıl Değişir?

30 Mart 2022

Dünyamızın Çekirdeğine Doğru İnildikçe Sıcaklık Nasıl Değişir?

Dünyanın çekirdeği ile ilgili her geçen gün farklı araştırma sonuçları gelmeye devam ediyor. Dünyanın çekirdeği ile ilgili insanlar bir çok konuyu merak etmekle birlikte en çok aranan konulardan birini dünyamızın çekirdeğine doğru inildikçe sıcaklık nasıl değişir? Sorusu oluşturmaktadır. Dünyanın çekirdeğine doğru inildikçe sıcaklık değerlerinin yükseldiği uzun yıllar öncesinden kanıtlanmıştır. Merkezinde yer alan sıcaklık değerinin ise güneş sıcaklığına yakın bir seviyede olduğu tahmin edilmektedir. 1990'lı yıllarda yapılan araştırmalarda bu sıcaklığın güneş sıcaklığından yaklaşık 500 derece kadar eksiği olduğu söylense de yakın geçmişte yapılan analizlerin sonuçlarına göre bu sıcaklık değerinin güneş sıcaklığına eş değerlerde olduğu savunulmuştur.

Yeni yapılan araştırmaların geçmiş araştırmalardan daha sıcak değerlerde olduğu bazı değerler göz edilerek söylenmektedir. Dünyanın çekirdeğinde bulunan katı demirin kristalleşmiş yapısı bu araştırmanın sonuçlarında oldukça dikkate alınmaktadır. Demirin kristalleşme oranın kaç derecede gerçekleştiği ise halen araştırılan konular arasında yer almaktadır.

Dünyanın Çekirdeği Neden Sıcaktır?

Dünyanın çekirdeğinde yer alan radyo aktif maddelerin neden olduğu ısı nedeni sıcaklığının yüksek olduğu bilinmektedir. Bilindiği gibi dünyanın çekirdeğinin dış kısmı sıvıdan en iç kısmı ise çekirdek yapısından meydana gelmektedir. Dünyanın geldiğimiz noktada enerji kaybetse de yeryüzü sıcaklık değerlerinde çok büyük soğumalar gözlemlenmemektedir. İçe çekirdeğin olduğu kısım dış çekirdeğe göre daha sıcak olduğu bilinmektedir. Çünkü iç çekirdeği oluşturan demir ve nikel alaşımı yüksek sıcaklık sonucunda kristalleşmiş durumdadır. 

Dünya Çekirdeğinin Özelliği Nelerdir?

Dünyanın çekirdeğinin en temel özelliği merkezde bulunması olmaktadır. Nikel ve demir alaşımdan oluşan en iç kısım yüksek sıcaklık nedeni ile kristalleşmiş durumda yer almaktadır. Dünyanın çekirdeğinin bu yapıları sayesinde manyetik bir alan yaratmaktadır. Dünyanın en iç çekirdeği yerin yaklaşık 5000 km altında yer almakta olup iç çekirdeğin içinde bir tane daha çekirdek olduğu hakkında pek çok teori araştırılmaktadır. Bilim adamları böyle bir durum var ise bu kısmın tamamen demirden oluştuğu varsayımlarını öne sürmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

KIZIL GEZEGEN MARS VE BİLİNMEYENLERİ

2 Mayıs 2023

Mars, Güneş Sistemi'nde Dünya'ya en yakın dördüncü gezegendir ve "Kızıl Gezegen" olarak da ...

DUYGULAR VE ORGANLAR ARASINDAKİ İLİŞKİ

30 Nisan 2023

İbn-i Sina (veya Avicenna olarak da bilinir), 980-1037 yılları arasında yaşamış İranlı bir ...

VENÜS'ÜN DÜNYA ETRAFINDAKİ TAM DÖNÜŞÜ

2 Eylül 2022

Venüs veya Çolpan; Güneş’e en yakın ikinci, sıcaklık bakımından en sıcak gezegendir. Gü...

Fen Bilimleri Kaç Ana Başlıkta İncelenmektedir

14 Ağustos 2022

 Fen bilimleri; insanların maddesel çevresindeki nesneleri ve olayları deneyler, buluşlar v...