Dünyanın Yeni En Güzel Harikası Nelerdir?

28 Eylül 2021

Dünyanın yeni 7 harikası, internet tabanlı bir ortamda yaklaşık 100 milyondan fazla insanın katılımı ile 2007 yılında belirlendi. New7wonders, İsviçre tarafından yapılan bu etkinlik sayesinde güncel bir dünya harikası listesine sahip olduk. Önceki dünya harikaları içerisinden sadece Keops Piramidi, yeni listede kendisine yer buldu. 4500 yıldır ayakta duran bu eser sırları, gizemi ile hala en gözde eserler içerisinde bulunmaktadır. Yeni seçilen dünya harikaları ise zamana meydana okuyan eserler olarak bilinmektedir. 

Eski eserlerin doğadaki bazı yıkımlar sonucu ortadan kaybolması, değerini ve niteliğini yitirmesi sonucu insanlar yeniden bir dünyanın yedi harikası seçmeye itmiştir. İşte insanlar tarafından oy verilerek seçilen dünyanın yeni yedi farklı harika eseri.

7 Yeni Dünya Harikası

Yapılan etkinliklere severek katılan insanlar kendilerine sunulan ve dünyanın farklı yerlerinde yer alan eserleri oylayarak yeni bir liste oluşturdular. Buna göre;

Machu picchu; bulutlara kurulmuş antik bir şehir bunlardan ilki. 1450li yıllarda inşa edilen bu yer İspanyol istilacılardan yüzyıllar boyu kendisini korumuştur. Çok sık ormanlardan meydana gelen bu yer 2430 rakımı ile efsanevi bir yerdir. 

Bir diğer Dünyanın yeni 7 harikası ise Çin Seddi (Dünyanın En Uzun Duvarı) olarak belirlenmiştir. 2200 yıldır hala dimdik ayakta durması ile dünyanın 7 harikası içerisinde yer almayı sonuna kadar hak ediyor. Olası Türk akımlarına karşı ülkeyi savunma amaçlı yapılan bu surlar uzaktan görünen tek yapı olması ile de dikkat çekmektedir.

Bir diğer eser ise Christo Redentor (Kurtarıcı İsa Heykeli). Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde bulunan bu eser Brezilya’nın en büyük simgesi haline gelmiştir. Corcovado dağının 710 m rakımlı tepesine inşa edilmiştir. Yılda neredeyse 30 milyon kişinin ziyaret ettiği bu yerde inşaat malzemesi olarak beton ve sabun taşı kullanılmıştır. 1.145 ton ağırlığında olan yapı Hz. İsa’nın kollarını açmış bir şekilde tasvirini göstermektedir. Bir diğer eser ise Chicken Itza olmaktadır. Maya uygarlığının başkenti olarak bilinen bu yer Meksika’da yapılmıştır. Meksika’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. 

Dünyanın yeni 7 harikası içerisinde yer alan bir başka eser Taç Mahal. Hikâyesi ve görünüşü ile harika olan bu eser saf bir aşkın bembeyaz simgesi olarak bilinmektedir. Eşi Mümtaz Mahal için anıt mezar olarak yaptıran Şah Cihanın yaptırdığı bir eserdir. Bu eserin inşasında Mimar Sinan’ın yetiştirdiği mimarlarda bulunmaktadır. Yılda 3 milyondan fazla insanın ziyareti gerçekleşmektedir. Bir diğer eser Kolezyum yani Antik Zamanların Spor Arenası olarak da bilinen Roma’da yer alan bu eserdir. Günümüz stadyumlara ilham kaynağı olan bu yer 2000 yıldır ayakta durmaktadır. Ve son olarak Petra, Kayalara Oyulmuş Antik Kent.  6000 yılına kadar uzanan bir tarih barındırmaktadır. Hala araştırmalara konu olan bu yer kral mezarı olarak düşünülmektedir. 

Bu listeye Türkiye’den sadece Ayasofya girebilmiştir ancak 21. Sırada yer alan Ayasofya ise seçilmemiştir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Anarşizm ‘in Öğretisi Nedir?

1 Eylül 2022

Anarşizm‘in öğretisi nedir? Sorusu insanların birbirlerine sıklıkla sorduğu bir sorudur. He...

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar

1 Eylül 2022

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar yazımızda hem dünyanın dört bir yanına duygularını dağıt...

Batıl İnanç Nedir?

1 Eylül 2022

Batıl inanç nedir? Sorusu son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan bir durum halini aldı. Bun...

EN ÇOK İZLENEN FİLMLER

30 Ağustos 2022

Tüm zamanların en çok izlenen ve hasılat yapan filmleri neler? 1. AVATAR James Cameron...