Dut Yaprağı ve Dut Yararları

28 Kasım 2020

Ispanaktan 10 kat fazla demir, sütten ise 25 kat daha çok kalsiyum içeriyor. Şeker sorunu olan için faydası inanılmaz derecede fazla. Oldukça ucuz olan bu bitkinin reklamı yapılmıyor ve bilinmiyor...

Dut kadar faydalı olan dut yaprağı, sağlık için inanılmaz faydaları var. Yapılması gereken tek şey, dut yaprağını kaynatın ve çay şeklinde tüketin. Bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Sadece çay değil bir çok şekilde uygulamaları vardır. Gelin hep birlikte inceleyelim.

Dut yaprağı faydaları neler?

Dutun ateşi düşürmedeki rolünü çoğumuz biliyoruz. Aynı şekilde bu fayda dut yaprağında da var. Dut Yaprağı içerisinde bulunan maddeler, kalp sağlığına olumlu yönde etkileri vardır. Kalp sorunu olanların, dut yaprağı ve alıç yaprağı ile birlikte kullanılması önerilir.

Boğaz rahatsızlıkları, bronşit ve kuru şekilde öksürüğe iyi geldiği belirtiliyor. Ayrıca idrar söktüren ve beyaz dut yaprağından yapılan çay , kan şekerini düzenleyebilen özelliğe sahiptir.

Dut yaprağından elde edilen çay egzama sorunları yaşayanlarda kullanılması tavsiye edilir. Karaciğer sorunu yaşayanların, günlük 3 bardak dut yaprağından yapılan çayı içmeleri önerilir. Günlük 2 bardak içilen dut yaprağı çayı, kişiye güne daha dirençli ve zinde olmasını sağlayacaktır.

Araştırmalar sonunda, dut yaprağında bulunan özün, fil hastalığı olanlara faydası olduğu ortaya çıkmıştır. Bir diğer faydası ise diş sorunu yaşayanların, dut yaprağı çayı ile gargar yapmaları ağrıyı azaltacaktır. Dut yaprağından yapılan çayın, kişilerde rahatlatıcı etkisi olduğu, bedenin ve zihnin gevşemesine yardım eder.

Dut yaprağı çayı nasıl yapılır? ve nasıl tüketilir?

Dut yaprağını salata şeklinde kullanılır, üzüm yaprağı gibi sarması yapılabilir. Kurutup çorba ve yemeklerde kullanılabilir ve çayı da yapılır.

Malzemeler: 1 litre su ve 2 çorba kaşık kurumuş dut yaprağı.

Dut yaprağı çayı yapılışı: Kaynatılmış 1 litre su içine, 2 çorba kaşık kurutulmuş dut yaprağı ekleyin. Böylece bu karışımı 2 saat kadar demlemeye bırakın.

Demlenen çayı süzerek gün içinde ara ara içebilirsiniz. En çokta yemekten önce içildiğinde faydası olmaktadır.

Uyarı: Dut yaprağı faydaları tamamen tedavi yöntemi değildir. Sadece daha sağlıklı ve beslenme alışkanlıklarınıza ekleyebilirsiniz. Emziren kadınlar, hamileler ve bazı ilaç kullanımı yapanlar için her hangi bir bilimsel tedavi bulunamadığından, vücudu hassas bir bünyeye sahip kişilerin çok fazla tüketmeden kaçınmalıdırlar. Tansiyonu olanlar, çocuklar ve şekeri düşük kişilerin, duta alerjisi olan kişiler ve hamile kadınların kullanılması önerilmiyor yada doktorunuza sormadan kullanmayınız.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...